Etykiety

wtorek, 12 sierpnia 2014

Małgorzata Kyc "Fiole(t)kowy świat"Małgorzata Kyc, Fiole(t)kowy świat, il. Magdalena Politańska, Gdynia „novae res” 2013
Fioletka jest pięcioletnią księżniczką (która dziewczynka w tym wieku nią nie jest), która mieszka z bratem rycerzem (bycie księciem jest zbyt zniewieściałym zajęciem), młodszą siostrą księżniczką matką królową i tatą, Królem Jegomościem w pałacu. Nie jest on duży, ponieważ królewska rodzina nie ma wielkich wymagań. Jest na tyle duży, by mogli się czuć jak we własnym królestwie. Czasami oczywiście mają relacje z innymi królami, księżniczkami i rycerzami, a nawet chodzą do pracy, która jest świetną zabawą, bo można bawić się pieczątkami. Fioletki brat jest kilka lat starszy i przez to mądrzejszy, dlatego wiele rzeczy wyjaśnia młodszej siostrze, np. czym jest konto w banku i dlaczego tam się trzyma pieniądza. Kostuś prowadzi też poważne badania naukowe nad zachowaniami Świętego Mikołaja. Sama księżniczka Fioletka prowadzi poważne obserwacje bocianów, które jej zdaniem porywają dzieci (co widziała w telewizyjnej reklamie).
„Fiole(t)kowy świat” jest oglądany z perspektywy pięciolatki, która pragnie odkrywać świat i dzielić się swoją zdobytą mądrością. Spojrzenie na wiele rzeczy jest zupełnie inne niż to, które mają dorośli. Świat małej księżniczki jest pełen zabaw. Nawet praca pojawia się tu jako ciekawe zajęcie. Wszystko to zawarto na zaledwie pięćdziesięciu stronach. Każde z dziesięciu opowieści przedstawia konkretny problem i interesujące spojrzenie na niego.
Małgorzata Kuc stworzyła interesującą i pełną ciepła książkę dla dzieci i o dzieciach. Bardzo subtelnie pokazuje dorosłym, że dzieci rozumieją więcej niż je o to posądzamy, a dzieciom tłumaczy wiele zagmatwanych spraw.
Książka została napisana bardzo przystępnym językiem, a stworzone opowieści są interesujące, a często dla dorosłych śmieszne. Dzieci mają tu bardzo poważne problemy: kiedy i za kogo wyjść za mąż, jak oszczędzać pieniądze, jaka jest rola bocianów w pojawianiu się dzieci skoro rodzi je mama, co robią dorośli w pracy itd.
„Fiole(t)kowy świat” to książeczka w twardej oprawie, z prostymi, estetycznymi ilustracjami autorstwa Magdaleny Politańskiej. Papier, który wykorzystano do jej wydrukowania jest gruby i śliski, a duże litery zachęcą dzieci do samodzielnego czytania. Wielkim plusem są też niewielkie rozmiary kolejnych przygód Fioletki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz