Etykiety

czwartek, 7 września 2017

Odile Baillœul "Franciszek Strachliwy Myszek" il. Claire CurtOdile Baillœul, Franciszek Strachliwy Myszek, il. Claire Curt, tł. Agata Buzek, Kraków “Wydawnictwo Literackie” 2017
Nauka czytania to przede wszystkim oswajanie z książkami. Powinniśmy rozpocząć je bardzo wcześnie. Dziecko po pierwsze lektury może sięgać już, kiedy potrafi trzymać przedmioty w rączkach. Taką edukację czytelniczą warto rozpocząć od ceratowych książeczek. Kiedy nasza pociecha samodzielnie siada można wprowadzić do zabawy książki z kartonowymi, solidnym stronami. Wybierając taką lekturę warto zwrócić uwagę na ilustracje, bo to one są dla dziecka najważniejsze. Pierwsze czytanki powinny posiadać obrazki estetyczne i proste obrazki o barwach miłych oku oraz niewielką ilość tekstu. Ideałem są książki bez tekstu i z ilustracjami dającymi spore pole do popisu dla rodziców, czyli z jednej strony pozwalające na pokazywanie różnych elementów otoczenia, rozbudowywanie dziecięcego słownika i kształtowanie myślenia globalnego. Jeśli przeglądamy taką książeczkę, powinniśmy móc wskazać w niej pięćdziesiąt przedmiotów nazywanych różnymi wyrazami. Z każdym kolejnym czytaniem zasób słów powinien wzrastać. Na taką elastyczność pozwala książka „Franciszek Strachliwy Myszek” Odile Baillœul i zdjęciami Claire’y Curt. Proste tłumaczenie Agaty Buzek pomaga rodzicom wprowadzić dzieci w świat lęków Franciszka Strachliwego Myszka, a z jednej strony bogate i jednocześnie proste ilustracje zachęcają do pokazywania oraz uczenia się nowych słów, stopniowego rozbudowywania słownika.
Książka zabiera czytelników w świat bardzo bliski małym czytelnikom. Każde dziecko ma sporą listę lęków. Powstają one nawet wtedy, kiedy darzymy nasze pociechy wielką miłością oraz dużą uwagą i wiążą się z socjalizacją oraz dostrzeganiem własnej odmienności, szukania potwierdzenia wyjątkowości, niezależności i jednoczesnego dążenia do bycia częścią różnych grup: od rodzinnych po sąsiedzkie. Kontakt ze światem to dla dzieci wyzwanie, pokonywanie własnych słabości, uczenie się, że wiele rzeczy wydaje się strasznymi.
O takich problemach małych czytelników jest „Franciszek Strachliwy Myszek”. W książce dzieci spotkają się z jednej strony z pokazaniem małej siostrzyczki Franciszka, która niczego się nie boi i z drugiej z lękiem bohatera. Na pierwszej stronie widzimy jedną mysz przestraszoną i stojącą na donicy, a druga spokojnie bawi się „myszką-lalką”. Dookoła biegają mrówki. Kolejna strona pokazuje Myszka i pranie na sznurkach, a trzecia rodzinny spacer. Czwarta zabiera nas do pokoju bohatera nocą. Na piątej Franciszek z zatroskaniem obserwuje mamę tulącą jego młodszą siostrę. Na szóstej widzimy Myszka chowającego się za tatą rozmawiającego z inną dużą myszą. Siódma pokazuje ciemne pomieszczenie z zapasami jedzenia. Ósma pozwala nam podejrzeć spiżarnię i Myszka ratującego swojego pluszaka. Całą opowieść kończy podsumowanie, że mimo wielkiego strachu Franciszek jest też bardzo odważną myszką potrafiącą rotować bliskie mu rzeczy i osoby.
Piękne ilustracje będące zdjęciami pluszowych bohaterów przyciągają dziecięcą uwagę. Wielkim plusem książki jest niewielka ilość tekstu, dzięki czemu rodzic nie czuje się zobowiązany do czytania, ale do opowiadania i pokazywania, a przez to wzbogacania dziecięcego słownictwa zgodnie z potrzebami dziecka. Pełne akcji subtelne ilustracje pozostawiają wiele miejsca swobodnego tworzenia przygód, prób odczytania emocji, odszukania w nich własnych lęków, omówienia ich i poradzenia sobie z nimi. Franciszek Strachliwy Myszek jest taki jak każde dziecko: patrzy na świat z uwagą, w prosty sposób przekazuje swoje lęki, uświadamia czytelników, że zarówno dzieci, jak i dorośli boją się rzeczy, które innym wydają się czymś normalnym. Pokazanie zestawienie niezwracającej na wiele rzeczy siostry Myszka z przerażeniem bohatera pomaga z jednej strony pokazać odmienność, a z drugiej zrozumieć lęki innych. W ten sposób lektura zyskuje wymiar terapeutyczny: dziecko może w prostych słowach, tak jak Myszek, opowiedzieć o swoich emocjach oraz spróbować zrozumieć kolegów i koleżanki.
Książka składa się z śliskich, kartonowych stron, po których bardzo dobrze rysuje się pisakiem suchościeralnym. Do tego bardzo dobrze sklejone strony sprawiają, że jest to lektura trwała, estetyczna. Dzięki niewielkim rozmiarom i dwustronicowym ilustracjom po otwarciu książki dzieci mają przed sobą jedną piękną ilustrację z jednym opisującym ją zdaniem. To pozwoli na ćwiczenie pamięci, zachęci do samodzielnego czytania, wesprze zainteresowanie tekstem i pozwoli zbudować skojarzenia.
„Franciszek Strachliwy Myszek” to interesująca lektura zarówno dla dzieci kilkumiesięcznych, jak i kilkuletnich. Ilustracje będą ciekawym materiałem do pracy dla logopedów oraz psychologów. Jedni będą mogli zachęcić dzieci w rozwijanie myślenia globalnego, rozwijanie słownika, a drudzy w łatwy sposób zachęcą swoich podopiecznych do opowiadania o lękach. Moja sześcioletnia czytelniczka jest zachwycona ilustracjami. Zdecydowanie polecam!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza