Etykiety

piątek, 15 września 2017

Florence Prémont "Święta Teresa z Lisieux" il. Brunor,

Florence Prémont, Święta Teresa z Lisieux, il. Brunor, tł. Sylwia Filipowicz, Poznań „Święty Wojciech” 2017
Dostarczanie dzieciom pozytywnych wzorców jest bardzo ważne. Można do tego wykorzystać baśnie, mity i opowieści o świętych. Wszystko zależy od tego, c chcemy zyskać, w jaki sposób ukształtować światopogląd własnego dziecka i jakie zachowania cenimy. Czy jest w śród nich przebojowość, zadziorność, czy raczej bycie dobrym i uległym wobec woli innych. Niektóre baśnie przekonują nasze pociechy, że posłuszeństwo jest nagradzane księciem z bajki. Życie uczy nas jednak, że takie rzeczy należą do wyjątków. Są jednak i takie opowieści, które łączą w sobie wszystkie te cechy. Należą do nich opowieści o świętych, którzy z jednej strony pokazani są jako osoby przebojowe, mające wiele pomysłów, tworzące niezwykłe rzeczy, a z drugiej strony pokornie poddające się temu, co im zsyła Bóg.
Świętych Teres jest bardzo wiele, dlatego do każdej dopisywana jest miejscowość, z którą wiąże się historia ich życia. Los każdej z nich daje nam przykład tego, że przebojowość można i trzeba łączyć z pokorą. Każda z nich w inny sposób odegrała znaczącą rolę dla Kościoła katolickiego. Święta Teresa z Lisieux znana także jako Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza jest postacią interesującą. Jej droga służenia Bogu zaczęła się już w dzieciństwie, kiedy zapragnęła podążać za dwiema starszymi siostrami, które wstąpiły do zakonu, w którym życie nie było łatwe. Czas mijał na służbie, wyrzeczeniach i modlitwach. Takie surowe życie nie odstraszyło młodej Teresy. Wychowana w pobożnym domu, w którym modlitwa odgrywała ważną rolę, nie widziała dla siebie innej niż zakonna przyszłość. Z tego powodu udała się do papieża, aby prosić go o możliwość wcześniejszego wstąpienia do zakonu niż jest to w przepisach karmelitek. Głowa Kościoła katolickiego nie daje jej nadziei na zmianę przepisów lub zrobienia wyjątku, ale po paru tygodniach dostaje informację, że może dołączyć do sióstr jako nowicjuszka. Służba w zakonie nie jest łatwa. Młoda Teresa oddaje się obowiązkom i z czasem zaczyna spisywać swoje doświadczenia. Umierając młodo postanawia opiekować się ludźmi z nieba.
Prostą opowieść podzielono na małe partie, po których dzieci mają do wykonania różnorodne ćwiczenia rozwijające ich umiejętności. Wśród zadań znajdziemy przepisywanie niedługiego tekstu (ćwiczenie umiejętności pisania i koncentracji), rysowanie po kropkach, kolorowanie, odtwarzanie wzorów, kolorowanie wg schematów, labirynt, układanie modlitwy. Nie zabraknie też pytań sprawdzających wiedzę dzieci na temat Kk. Prosta opowieść staje się tu pretekstem do zdobycia kolejnych informacji, przekazania dzieciom pięknego wzoru świętej, która staje się świętą przez służbę innym.
Duża czcionka, prosty język, niewielka ilość tekstu i interesujące ilustracje do kolorowania sprawiają, że lektura będzie interesującym uzupełnieniem wychowania religijnego w rodzinach katolickich.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza