Etykiety

środa, 27 września 2017

"Supa Strikas. Kolorowanka z naklejkami"

Kolorowanie to jedno z bardziej rozwijających zajęć dla przedszkolaków. Nakłonienie dzieci do ćwiczenia dłoni, trenowania umiejętności prawidłowego posługiwania się kredką czasami graniczy z cudem. Wydawnictwa prześcigają się w tworzeniu interesujących treści. Najlepiej egzamin zdają szablony w ulubionymi bohaterami naszych pociech, dlatego musimy uważnie śledzić ich zainteresowania. Czasami może nam się wydawać, że jest to niemożliwe, ponieważ dziecko jest miłośnikiem piłki nożnej, a przecież bardzo trudno połączyć kolorowanie z żywiołowym graniem. Wydawnictwo Wilga wychodzi naprzeciw przyszłym gwiazdom footballu. W sprzedaży ukazały się zeszyty z szablonami postaci z komiksu i serialu animowanego „Supa Strikas: Piłkarskie rozgrywki”, które na pewno zna każdy mały miłośnik piłki nożnej. Bohaterzy cieszącej się sporym powodzeniem opowieść krążącej wokół meczów mogą skutecznie zachęcić młodych widzów do ćwiczenia umiejętności manualnych.
Na pierwszej stronie znajdziemy ilustrację z kilkoma zawodnikami, a na następnych stronach pojawiają się kolejne postacie z podpisami. Dzięki temu dzieci będą zainteresowane kolorowaniem oraz poznawaniem liter. W środku znajdziemy naklejki, które mogą urozmaicić zadanie lub stać się ozdobą na ścianie lub w osobistym piłkarskim zeszycie czy dopełnić kolorowankę. Ilustracje są bardzo duże (A4). Na każdej stronie znajdziemy jedną postać, dzięki czemu każda kolorowanka oferuje 24 szablony do twórczej pracy. Ze względu na cienkie linie wzorów będzie ona dobra dla starszych przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego, którzy mogą ją również z powodzeniem wykorzystać jako malowankę (w tym wypadku zdecydowanie potrzebny cienki pędzel), która pozwoli rozwinąć kolejne umiejętności manualne.
Całość jest bardzo interesująca i przyjazna dzieciom. Warto wykorzystać ulubionych bohaterów do snucia opowieści o ich sukcesach oraz próbach, co pozwoli nam rozwijać słownictwo naszych pociech oraz pamięć.
Samo kolorowanie także jest czynnością bardzo ważną i pozwalającą przygotować młodych odkrywców do szkolnej nauki. Takie niepozorne zajęcie pozwala rozwijać zmysł estetyczny, koncentrację, motorykę małą, a nawet wpływają na kompetencje językowe. Poza koniecznością skupienia się, odpowiedniego chwycenia narzędzia pracy, dobrania odpowiedniego koloru i odpowiedniego nacisku kredką na kartkę kolorując uruchamiamy bardzo ważny ośrodek Broki odpowiedzialny za ośrodek mówienia, który dodatkowo można stymulować snuciem opowieści o bohaterze. Kolorowankę można potraktować jako wstęp przed oglądaniem filmu animowanego, co zmotywuje dzieci do tej wyczerpującej czynności. Ośrodek Broki można również ćwiczyć za pomocą pracy z różnymi masami, ale nie zastąpią one precyzyjnego kolorowania niezbędnego w nauce pisania liter, czyli wprowadzającego dziecko w świat słowa pisanego.
Mózg jest całkiem podobny do innych naszych mięśni: im bardziej go ćwiczymy tym jest sprawniejszy. Kolorowanie i malowanie rozwija przede wszystkim obszary odpowiedzialne za zdolności manualne i twórcze myślenie, a do tego pomaga zrelaksować się osobom, którym medytacja sprawia problemy. Ukierunkowanie myśli na określony materiał pozwala osiągnąć stan pozwalający nam na oderwanie się od codziennych problemów. Taki materiał może być wykorzystywany do wspomagania dzieci z ADHD czy skłonnością do obniżonego samopoczucia. Ponad to jest to interesujący materiał do zabawy w deszczowy dzień. Jeszcze jednym ważnym skutkiem kolorowania jest pobudzenie obu półkul mózgu, dzięki czemu ćwiczymy swoją inteligencję.
Połowa sukcesu to wyjście dziecku naprzeciw z odpowiednimi materiałami. Takimi mogą być oczywiście kolorowanki z ulubionymi bohaterami filmowymi. Wydawnictwo Wilga dysponuje bardzo szeroką propozycją w tym zakresie. Czasami łączy ilustrację z kolorowanką, aby zachęcić młodych odkrywców świata do pracy.
Minusem publikacji jest to, że na każdej stronie znajduje się postać, co uniemożliwia ozdobienie pokoju wszystkimi pracami. Dziecko musi dokonać wyboru czy woli jednego czy drugiego bohatera, ale każda kolorowanka może być potraktowana jako osobisty album potrafiącej zdziałać cuda fikcyjnej drużyny. Zdecydowanie polecam.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza