Etykiety

środa, 27 września 2017

Księgi zabaw dla każdegoMózg jest najbardziej zadziwiającym organem ludzkiego ciała. Niesamowita plastyczność, do tego olbrzymie możliwości wymagające ciągłego stymulowania w celu rozwijania nowych umiejętności. Młody umysł jest jak plastyczna masa, z którą można zdziałać cuda. Rozwijanie intelektu, koncentracji, spostrzegawczości to proces długotrwały i warto zadbać o to, aby był przyjemny, dlatego należy urozmaicać zabawy. Jednym z ważnych elementów ćwiczenia naszej koncentracji i spostrzegawczości jest zabawa z labiryntami, zabawy w łączenie kropeczek, kolorowanie, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, układanie puzzli, odszukiwanie podobieństw i różnic. Warto zacząć od prostych ćwiczeń, by z czasem przejść do naprawdę skomplikowanych. Rynek wydawniczy zawiera bogatą ofertę zbiorów zadań do każdego poziomu umiejętności. Rodzic śledzący postępy dziecka bez problemu dostosuje zabawy do wieku intelektualnego dziecka (nie zawsze pokrywa się z wiekiem fizycznym), dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze przejrzeć propozycje ćwiczeń i zastanowić się czy nasza pociecha sobie z nimi poradzi, czy nie będą za łatwe. Oba przypadki rodzą zniechęcenie. Przed pracą z labiryntami warto też rozgrzać mózg zabawą w łączenie kropeczek, więc warto zwrócić uwagę czy oba rodzaje ćwiczeń znajdziemy w książkach. Po takim ćwiczeniu dziecku będzie łatwiej przejść do bardziej skomplikowanych zadań.
Niedawno opowiadałam Wam o dwóch interesujących zeszytach ćwiczeń z serii „Bystrzaki do dzieła” z wydawnictwa Wilga: „Połącz kropki i koloruj” oraz „ Labirynty. Znajdź drogę”. Obie książki bardzo dobrze się u nas sprawdziły. Wyrywane strony pozwoliły mi kontrolować pracę córki, a podpowiedzi rozwiązań zawarte na końcu pomogły w analizowaniu błędów. Z tego powodu z zainteresowaniem sięgnęłyśmy po kolejną serię dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego. „Megaksięga zabaw dla każdego” i „Ekstraksięga zabaw dla każdego” to opasłe bloki z labiryntami, kolorowankami, puzzlami, szablonami do łączenia kropek, zabawami z literami. Niektóre szablony są nam już znane (przez ilość rozwiązywania różnych zadań), ale bardzo wiele okazało się nowych, interesujących i pomagających w codziennej pracy, a i te znane córka z chęcią rozwiązała. W księgach znajdziemy sporo zabaw z cyframi, dzięki czemu w przyjemny sposób dzieci mogą utrwalić sobie liczby oraz rozwijać motorykę małą (łączenie punktów oraz kolorowanie). Takie ćwiczenie sprawia, że dzieci rozwijają swoje zdolności artystyczne, pomysłowość, poczucie estetyki, wyobraźnię przestrzenną, która później przydaje się w czasie ćwiczeń z labiryntami lub samodzielnego rysowania. Wszystkie te ćwiczenia wpływają na koncentrację i zwiększają aktywność mózgu. Codzienne zabawy z kolorowankami pozwalają dzieciom na opanowanie korzystania z kredki, długopisu, ołówka. Ponadto pobudzanie określonych obszarów mózgu przekłada się również na zdolności językowe i kreatywność młodych twórców. Dzieci lubiące kolorować i często wykonujące tę czynność mają sprawniejsze dłonie, odnoszą lepsze sukcesy w szkole, zdobywają lepsze wykształcenie, mają większy iloraz inteligencji, a do tego są bardziej spostrzegawcze, mają większy ład wokół siebie. Czytając wyniki badań czasami ma się wrażenie, że bez kolorowania mały człowiek nie może przekształcić się w pełnowartościową istotę ludzką zdolną podejmować wyzwania współczesnego świata. Zabawy z labiryntami pozwolą na lepsze rozwijanie umiejętności spostrzegawczych. Szybkie wyszukiwanie rozwiązań jest jednym z ważnych elementów powodzenia w edukacji oraz pracy, dlatego druga książeczka będzie doskonałym uzupełnieniem i pozwala na urozmaicanie zadań.
Kartki bardzo łatwo się wyrywa. Na każdej z nich po jednej stronie znajduje się zadanie. Zadania na końcu zbioru pomagają dziecku w samodzielnej weryfikacji błędów, a przez to dostrzeżenia, ja ważne jest uczenie się na własnych pomyłkach i samodzielne poprawianie ich.
Całość przemyślana i dostosowana do przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza