Etykiety

niedziela, 17 września 2017

Kate Howard "Kapitan Majtas. Oficjalny podręcznik" il. DreamWorks

Kate Howard, Kapitan Majtas. Oficjalny podręcznik, il. DreamWorks, tł. Piotr Jankowski, Warszawa „Jaguar” 2017
Kapitan Majtas to bohater najnowszego filmu animowanego opartego na książkach Dava Pilkeya. Razem z kinową produkcją „Dream Works” do młodych odbiorców trafiają liczne książki oraz gadżety z nowymi bohaterami. Wśród proponowanych lektur nie może zabraknąć też i książek będących bazą wyjściową. Akcja stworzona przez pisarza i rysownika jest szczątkowa, zawiera śmieszne scenki i nie toczy się wokół niczego konkretnego. Celem młodych bohaterów jest robienie psot mających często zaskakujące zakończenie i pakujących ich w tarapaty. Cała przygoda bohaterów zaczyna się od zahipnotyzowania uciążliwego dyrektora Kruppa przez młodych żartownisiów George’a i Harolda. Poważy i czuwający nad porządkiem w szkole dyrektor zmienia się w Kapitana Majtasa ratującego świat, nawet kiedy nie wymaga on ochrony. Czasami jednak bywają takie chwile, kiedy moce zahipnotyzowanego dyrektora okazują się niezbędne. Stworzony przez chłopców superbohater może (przy pomocy chłopców) uratować Ziemię.
Poza książkami Dava Pilkey’a do młodych czytelników trafiły także streszczenia pierwowzoru oraz ćwiczenia poszerzające wiedzą oraz rozwijające umiejętności językowe. „Kapitn Majtas. Oficjalny podręcznik” to książka wprowadzająca do akcji filmu animowanego „Kapitan Majtas”. Na pierwszych stronach poznajemy głównych bohaterów: George’a i Harolda mieszkających obok siebie i chodzących do tej samej klasy do czasu zrobienia przez nich kolejnego psikusa. Zezłoszczony dyrektor rozdziela chłopców i każdy ląduje w innej klasie. Nim do tego doszło chłopcy bawili się w domku na drzewie, gdzie tworzyli komiksy z własnymi superbohaterami. Jedną z wymyślonych postaci był Kapitan Majtas pochodzący z Majtasji, na której wszyscy chodzili w samych majtkach. Wszystko było dobrze do czasu, kiedy stało się coś złego. Któregoś dnia król chcący uratować syna mocno naciągnął gumę majtek synowi i wystrzelił go w kosmos. Chłopiec trafił na Ziemię, gdzie wychowywał się z delfinami, a po urośnięciu stało się Kapitanem Majtasem.
W szkole chłopców panuje nuda, dlatego robią kawały, co oczywiście złości dyrektora Kruppa, którego pewnego dnia zahipnotyzowali i wmówili, że jest wymyślonym przez nich superbohaterem. Wśród wielu ich psot nie brakuje namówienia dyrektora do zatrudnienia nowego nauczyciela geografii, który okazał się mieć na nazwisko Pofajdanek. Razem z jednym z uczniów chce się pozbyć śmiechu i radości, aby nikt już nie śmiał się z jego imienia. Wszystkich uratował Kapitan Majtas.
Prosta i absurdalna fabuła z jednej strony dobrze oddaje szkolne życie, a z drugiej jest prześmiewcza. "Kapitan Majtas" nie jest opowieścią posiadającą kreśloną fabułę tylko zbiorem mniej lub bardziej zabawnych scen, co sprawdziło się w książkach i pozwoliło zainteresować młodych czytelników czytaniem oraz może zachęcić do takiego rozwiania własnej wyobraźni oraz tworzenia niezwykłych komiksów tak jak to robią bohaterzy książki.
Całość jest interesująca pod kątem treści pełnej humoru, pokazującej konflikt na linii dziecko-dorosły oraz graficznie. Wyraziste rysunki z prostymi kolorami sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po książkę. Do tego na końcu lektury młodzi czytelnicy znajdą plakat z ulubionymi bohaterami. Myślę, że będzie to interesująca propozycja czytelnicza do uczniów szkoły podstawowej. Młodsze zainteresują się prostymi opowieściami, a starsze specyficznym humorem.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza