Etykiety

wtorek, 12 września 2017

Dariusz Tuzimek "Legia to jest potęga" il. Marzka DobrowolskaDariusz Tuzimek, Legia to jest potęga, il. Marzka Dobrowolska, Warszawa „Egmont” 2017
Kibic ze mnie marny, a wszystko przez to, że nie należę do miłośniczek oglądania sportów. Dla mnie sport to własny ruch, dlatego bardzo sceptycznie patrzę na zjawisko zalegania podczas meczów przed telewizorami. Zamiast grać w piłkę, ruszać się ludzie fundują sobie lenistwo pod znakiem patrzenia jak dorośli biegają za jedną piłką. Mimo tego sceptycyzmu wobec „biernych sportowców” jestem pełna podziwu wobec tych, którym chce się ruszać. A jak już robią to bardzo dobrze to i ja o nich słyszę i szukam przystępnych, interesujących książek, która można przeczytać w jeden wieczór, które można podsunąć dzieciom oraz młodzieży i dla takich laików jak ja. W ten sposób zainteresowałam się „Nie dla fanów”, czyli serią książek z Wydawnictwa Egmont. Pomysłodawczynią i autorką kilku skierowanych dla miłośników piłki nożnej lektur jest Yvette Żółtowska-Darska. Dzięki pasji syna i chęci podzielenia się wiedzą z czytelnikami napisała książki, po które może sięgnąć każdy. Poza takimi ważnymi sprawami jak biografia piłkarza pisarka porusza w swoich książkach kwestie geograficzne oraz kulturowe. Bardzo szybko znalazła naśladowców, którzy w podobnej stylistyce przybliżają młodym czytelnikom tajniki piłki nożnej i nie tylko. Do kontynuatorów serii w wydawnictwie należą osoby od lat zajmujące się futbolem. Wszystkie lektury pokazują wiele ważnych dla młodego czytelnika spraw: sukces nie przychodzi sam. Bohater każdej książki natykał na wiele przeszkód, ale dzięki konsekwencji, ciągłym ćwiczeniom oraz oddaniu udawało się je pokonać. Każdy z piłkarzy wiedział też, że poza sportem ważna jest też nauka i nie wolno jej zaniedbywać.
Opowieści o piłkarzach, ich codziennych zmaganiach się, trudach treningu stały się motywatorem dla młodych miłośników piłki nożnej. Kilku- i kilkunastoletni czytelnicy przy okazji dowiadują się wielu interesujących rzeczy oraz odkrywają, że nie samym sportem żyje piłkarz. Poza rozwijaniem umiejętności sportowych ważne jest dbanie o relacje z ludźmi, nauka.
Kolejne pojawiające się w serii książki poruszają szersze zagadnienia. Wśród lektur nie zabraknie interesującej historii piłki nożnej Jarosława Kaczmarka, który w poszukiwaniu pierwszych goli uda się do starożytnej Grecji oraz Chin, Ameryki zamieszkałej przez Azteków oraz Syberii Inuitów opowie o początkach tego sportu. Zauważa też, że Juan Esteban Constantín za początki prawdziwej piłki nożnej uważa rok 1530 we Florencji. Pierwszy klub futbolowy ze współczesnymi regułami powstał jednak w innym miejscu i dużo później. Dlaczego nie we Florencji? Czy był jakiś powód, dla którego piłka nożna nie zawsze cieszyła się powodzeniem? Przekonajcie się sami. W innej książce przy okazji opisywania najważniejszych goli w historii przybliża nam najnowszą historię. Innego autora współtworzącego serię znamy z interesującej biografii naszego rodaka, Roberta Lewandowskiego.
Do moich rąk trafiła kolejna książka Dariusza Tuzimka. Tym razem jest to miłe zaskoczenie dla kibiców Legii. Tym razem forma zaskoczy czytelników. Jest to rozmowa dziennikarza z synem. Autor zręcznie sięgnął po tę trudną i jednocześnie bardzo obrazową formę przemawiającą do czytelników. Czytelnik staje się świadkiem rozmowy ojca i syna zafascynowanych sportem. Starszy rozmówca jest mentorem dzielącym się swoją wiedzą, znajdującym odpowiedzi na zadawane pytania, podsuwa tematy. Cala opowieść zaczyna się od deszczowego jesiennego dnia. Dziadek podsuwa znudzonemu synowi i wnukowi, aby poszli na strych, gdzie znajdą skarby z dzieciństwa Dariusza Tuzimka. Słowo skarby od razu wywołały entuzjazm w młodym miłośniku piłki nożnej, Antku, który godzinami trenował na działce. Przy okazji wyprawy na strych dzieci mogą dowiedzieć się czym bawili się ich rodzice, jakie rzeczy należały do wielkich zdobyczy, dlaczego niepozorna zawartość pudeł jest tak ważna, czyli sporo najnowszej historii. Wśród wielu drobiazgów nie zabrakło samodzielnie zrobionego albumu z piłkarzami oraz szalik dla fanów Legii. Te drobiazgi, będące wielkimi, sentymentalnymi skarbami dla Dariusza Tuzimka, stają się pretekstem do snucia opowieści.
W książce – poza historią klubu – znajdziemy sporo wiadomości o Warszawie, czyli młodzi czytelnicy zdobywają wiedzę o stolicy naszego kraju. Znajdziemy tam również informacje o pochodzeniu nazwy klubu, jego sukcesach i porażkach, zmieniających się strojach piłkarzy, największych gwiazdach oraz ich niedługie życiorysy z osiągnięciami. Dzięki temu poznamy Lucjana Brychczego, Kazimierza Górskiego, Kazimierza Deynę, Akimona, Gadochę, Jacka Jagiera i wielu innych razem z obecnymi członkami i wielkimi kibicami klubu, który jest tu pokazany jako coś więcej niż tylko piłka nożna. Nie mogło też zabraknąć gadżetów, najważniejszych imprez rodzinnych, a nawet muzeum. W książce znajdziemy też informacje o zdobytych pucharach i trofeach. Nowe statystyki pozwalają miłośnikom być na bieżąco i uświadomić sobie skalę sukcesu.
Wszystko jest przejrzyste i kolorowe, dzięki czemu młodzi czytelnicy chętnie będą zgłębiać wiedzę, a do tego ma niewiele stron, dzięki czemu mamy pewność, że są tu rzeczy najważniejsze i mogące trafić do uczniów szkoły podstawowej. Duża czcionka, interesująca szata graficzna, lekki język, spora ilość zdjęć (także i aktualne), klubowe przyśpiewki wszystko to sprawia, że poza zdobywaniem informacji o klubie młodzi czytelnicy zdobędą sporą wiedzę o zachodzących zmianach. Interesujące będą na pewno zdjęcia pokazujące piłkarzy, którzy przeszli już do historii oraz wiele ciekawostek takich jak np. o dawniejszym wyglądzie piłki. Dużym plusem książki jest (jak w przypadku innych książek z serii) solidna oprawa, bardzo dobry papier, dzięki czemu będzie to lektura trwała i estetyczna.
Książkę napisano lekkim, przystępnym językiem miejscami wzbogaconym w narrację stylizowaną na komentarz sportowe, przez co mamy wrażenie napięcia, oczekiwania na coś niezwykłego. Wśród gwiazd futbolu znajdziemy zarówno piłkarzy, których młode pokolenie nie zna, ale może kojarzyć z opowieści ojców i dziadków
Po książkę mogą sięgnąć zarówno dzieci, jak i starsi czytelnicy. Żywy język, piękne zdjęcia, ilustracje obrazujące styl ubierania, sposób bycia i wprowadzające do określonej epoki stają się interesującym źródłem wiedzy zwłaszcza dla młodych czytelników.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza