Etykiety

czwartek, 28 września 2017

Jak narysować?

Umiejętność samodzielnego rysowania to nie lada wyzwanie. Już nie wystarczy pokolorować rysunek, ale zaplanować go i wykorzystać swoje jeszcze niewielkie  umiejętności manualne. Kupujemy naszym pociechom piękny papier, śliczne pisaki, kredki, długopisy, a one i tak nie chcą brać ich do ręki. Z małego pracowitego artysty zmieniają się w niechętnego do pracy przedszkolaka, który porównuje swoje prace z innymi i wstydzi się swojego nieudolnego rysowania. To zmusza rodziców i opiekunów do zmiany podejścia oraz sięgnięcia po inne materiały.
Moja córka kochała rysować. Kiedy miała roczek spontanicznie bazgrała na kartonach, kartkach i ścianach  nietoksycznymi kredkami odpowiednimi do wieku. Z czasem chętnie sięgała po długopisy, ale kiedy poszła do przedszkola i trzeba było rysować odpowiednie formy, trzymać się w granicach rysunku zapał zniknął. Kredka stała się narzędziem znienawidzonym, pisak czymś strasznym, a długopisy przerażały. To wymagało swobodniejszego podejścia do nauki. Na początek przestałam wymagać rysowania w granicach, później bawiłyśmy się w odrysowywanie zwierzaków na papierze i kolorowanie szablonów, a następnie sięgnęłam po książki i ćwiczenia pokazujące, w jaki sposób krok po kroku rysować określone rzeczy.
Ostatnio sięgnęłyśmy po serię instrukcji dla dzieci „Jak narysować”. Bohaterką książek jest żyrafa Grażyna pokazująca dzieciom krok po kroku jak narysować kolejne elementy. Razem z ptaszkiem Gwarkiem podają trafne podpowiedzi oraz pięknie rozrysowują kolejne kroki. Na każdej stronie znajdziemy tylko jeden element dorysowany, a do tego jest on wyróżniony, dzięki czemu dziecko ma szansę samodzielnie odwzorować i robić kolejne kroki w ćwiczeniu swoich umiejętności.
Całość jest przejrzysta i prosta. Autorzy (Pietruszka i Murzyn)trafnie komentują kolejne kroki i zaznaczają je czerwonym kolorem. Jeden minus i jednocześnie plus to pojawiający się na ilustracjach bohaterzy: żyrafa i ptak. Z jednej strony mogą rozpraszać dzieci, a z drugiej strony zapewniają naszym pociechom interesującą, pełną humoru zabawę. Ich komentarze sprawiają, że dzieci inaczej zaczynają patrzeć na trudną umiejętność rysowania i zaczynają postrzegać jako eksperyment i zabawę.
Każda książeczka zawiera tylko jedną instrukcję, dzięki czemu łatwiej się odnaleźć. Wśród proponowanych wzorów znajdziemy księżniczkę, kota, psa, samolot, dinozaura i wóz strażacki. Jeśli sięgniemy po wcześniejsze publikacje autorów możemy stworzyć rysunkową historię z szybką i bardzo urozmaiconą akcją, ponieważ nie zabraknie w niej Adama i Ewy, świętego Mikołaja, syrenki i wielu innych postaci. Całość przemyślana i wychodząca naprzeciw potrzebom dzieci od trzeciego do ósmego roku życia.
Publikacje będą bardzo pomocne w terapii. Pomogą dostarczyć interesujących i nieco trudniejszych materiałów do odwzorowania. Będą też idealnym punktem wyjścia do ćwiczenia koncentracji. Opanowanie tych kilku podstawowych wzorów pomoże młodym rysownikom na tworzenie niezwykłych rysunków pełnych akcji. Kto wie, czy księżniczka nie wyruszy na smoku, a kot wozem strażackim, aby ratować psa lecącego samolotem. Podstawowe umiejętności pozwolą rozwijać dziecięcą fantazję i zachęcają do dalszego ćwiczenia umiejętności. Zdecydowanie polecam.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza