Etykiety

wtorek, 21 marca 2023

David Graeber i David Wengrow "Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości" - cytaty


„Niewątpliwie ze światem stało się coś potwornie złego. Niewielki odsetek populacji kontroluje los niemal wszystkich innych ludzi i robi to w coraz tragiczniejszy sposób. Żeby zrozumieć, jak do tego doszło, powinniśmy prześledzić problem aż do momentu, który umożliwił pojawienie się królów, kapłanów, nadzorców i sędziów”.
„Współczesny człowiek ma tendencję do wyolbrzymiania różnic. Skutki takiego wyolbrzymiania są często katastrofalne. Kilka ostatnich stuleci przyniosło wojny, niewolnictwo, imperializm i czysty rasizm, przyczyniając się do cierpienia wielu ludzi z powodu drobnych różnic w wyglądzie, przez co łatwo zapominamy, jak niewielkie te różnice są. Z perspektywy standardów biologicznych dzisiejsi ludzie są właściwie nierozróżnialni”.
„(…) nawet w dość niegościnnych rejonach, takich jak pustynie w Namibii czy Botswanie, zbieracze mogą z łatwością nakarmić wszystkich członków swojej grupy i mieć trzy do pięciu dni tygodniowo na zwykłe ludzkie zajęcia, jak plotkowanie, kłócenie się, granie w gry, tańczenie czy podróżowanie dla przyjemności”.
„W tezach Gimbutas było coś z tworzenia mitów, co częściowo może wyjaśnić pogardę wobec jej prac ze strony społeczności akademickiej. Kiedy jednak uczeni mężczyźni zaczynają tworzyć podobne mity – a jak widzieliśmy, często to robią – nie tylko niczego im się nie zarzuca, ale też otrzymują prestiżowe nagrody literackie i wygłasza się na ich cześć honorowe wykłady. Gimbutas bez wątpienia postrzegano jako osobę manipulującą i całkiem świadomie wywracającą narrację, która była (i nadal jest) całkowicie zdominowana przez autorów mężczyzn takich jak my. Przez to zamiast otrzymać nagrodę literacką czy miejsce w panteonie uznanych archeologów, była pośmiertnie niemal jednogłośnie szkalowana, a nawet gorzej – stała się obiektem pogardy.
(…)
W ostatnich latach analiza DNA starożytnych ludów (niedostępna w czasach Gimbutas) doprowadziła wiodących archeologów, że co najmniej jedna znacząca część jej rekonstrukcji była prawdopodobnie słuszna”.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz