Etykiety

sobota, 18 marca 2023

Gabby Dawnay "Cuda w lesie" il. Mona K


Mogę pokusić się o stwierdzenie, że las jest naszym drugim domem. Jesteśmy tam codziennie, korzystamy z kojącego wpływu otoczenia, ulegamy zachwytowi przyrodą, obserwujemy zwierząta, których nie spotkałybyśmy nigdzie indziej, wąchamy rośliny, zbieramy grzyby, muskamy drzewa. Każde wejście do lasu przekonuje mnie, że jest to miejsce pełne magii. Deszcz, mgła, zmiana temperatury czy czas nasłonecznienia wpływają na całe otoczenie, sprawia wrażenie pulsującego, żyjącego i stanowiącego jeden organizm w różnych odsłonach. Podmuch wiatru kołysze drzewami, a w oddali słychać śpiew ptaków, stukot dzięciołów, klekot bocianów, chrumkanie dzików i nawoływanie saren. W mojej okolicy las jest naprawdę niezwykle zróżnicowany: od bagien do piaskowych wzniesień. Obcowanie z tymi miejscami daje ludziom wytchnienie, ale też staje się inspiracją. Nasze codzienne wędrówki sprawiły, że miałyśmy okazję z bliska zobaczyć jego cuda, korzystać z dóbr, które daje. Uwielbiamy też sięgać po książki, wprowadzające nas w świat leśnej przyrody, pozwalającej zrozumieć to, co możemy zaobserwować i jednocześnie poczuć klimat magii przyrody, dostrzec połączenia między poszczególnymi jej elementami. I tak właśnie jest w książce Gabby Dawnay „Cuda w lesie” z ilustracjami Mony K. Publikacja należy do serii „Opowieści 5 minut przed snem” wydawanej przez Wydawnictwo Harperkids.
W lekturze znajdziemy dziewięć wzajemnie powiązanych ze sobą wierszowanych opowieści. Każda z nich jest podsumowana ciekawostkami przyrodniczymi. Podróż po lesie zaczniemy od poznania grzybów. Zobaczymy jak niesamowicie ważne są w leśnym otoczeniu. Przyjrzymy się nie tylko ich rozrostowi, rozwojowi i rozmnażaniu, ale też temu, w jaki sposób wpływają na rośliny i zwierzęta. Dalej wejdziemy w świat drzew i ich niezwykłej komunikacji, umiejętności przekazywania sobie cennych informacji za pomocą korzeni. Pojawi się też ciekawe spojrzenie na wzajemne wsparcie w odżywianiu, wspólnym pielęgnowaniu słabszych okazów i pielęgnowaniu młodych drzewek. Dowiemy się jak wygląda cykl życia drzew, znaczenie mikrobów oraz różnorodnych zwierząt. W liściastym gąszczu spotykamy jelenie i ich rytuały, zwyczaje, hierarchię, rozmnażanie, tworzenie stad i dbałość o młode. Później przyjrzymy się szpakom, ich niezwykłym zależnościom, popisowym lotom, zalotom, rozmnażaniu i dorastaniu. Następnie przeniesiemy się do leśnego bajorka, w którym galaretowata zbitka coraz bardziej zmienia się, przeobraża w kijanki, z których wyrastają żaby. Dalej przyjrzymy się zadziwiającemu życiu jelonka rogacza. Zobaczymy jak bardzo jego życie jest zależne od spróchniałych pozostałości po drzewach, ujrzymy w nim czyściciela lasów i zadziwiającego owada, który zmienia się w chrząszcza tylko po to, aby odbyć taniec godowy, znaleźć partnerkę, która złoży zapłodnione jajeczka. W lesie nie mogło też zabraknąć pszczół miodnych. Wejdziemy w świat tajemnej komunikacji, niesamowitych umiejętności i pomagania roślinom w rozmnażaniu. Dowiadujemy się jak niesamowicie ważne są one w przyrodzie. Kolejnym zwierzęciem jest królik, który okaże się bardziej zaskakującym zwierzakiem niż moglibyśmy przypuszczać. Przy okazji opowieści o tym ssaku dowiemy się jak przebiega proces fotosyntezy. Na końcu książki spotkamy ćmę, odkryjemy jej zadziwiającą naturę, dowiemy się jak magicznie działa na nie „światło” księżyca.
„Cuda w lesie” to książka wprowadzająca młodych czytelników w świat przyrody, ale też dostarcza wiedzę, podsuwa fachowe słownictwo, pomaga zrozumieć otoczenie, dostrzec powiązania w przyrodzie, nauczyć się oceny etapów rozwoju roślin, zwierząt i grzybów. Lektura pozwala wychować młodego człowieka świadomego powiązań istniejących w przyrodzie.
Poza pięknymi wierszowanymi opowieściami mamy tu cudne ilustracje podkreślające niezwykłość otoczenia, pozwalające zwrócić dokładniejszą uwagę na elementy, które są tematem opowieści. Kiedy na plan pierwszy wyłaniają się grzyby możemy zobaczyć ich niesamowicie wiele. Oczywiście są tu też rośliny i zwierzęta. Gdy podążamy ścieżkami drzew możemy ulecz urokowi połączeń korzeni, wplątanemu w nie życiu. Sarny zabierają nas ma przechadzki przez leśna polany, wyścigi między drzewami. Gdy pojawia się temat pszczół całe otoczenie zakwita i wybucha mnogością kolorów. Wszystko wydrukowane na bardzo dobrej jakości papierze, który dobrze zszyto i oprawiono w solidną, kartonową okładkę ze złotymi elementami podkreślającymi wrażenie niezwykłości i magii.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz