Etykiety

sobota, 4 marca 2023

Leonard Mlodinow "Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie"


Bardzo długo pokutował zabobon, że racjonalne zachowanie jest w naszym życiu bardzo ważne i tylko ono pozwala na tworzenie wspaniałych rzeczy, a emocje wszystko niszczą. XX wiek przyniósł w tej kwestii prawdziwą rewolucję. Wystarczyło kilkanaście wypadków częściowo uszkadzających i jedna usunięcia obszaru odpowiadającego za emocje, aby neurolodzy nieco inaczej spojrzeli na nie. Do tego kilkanaście wypadków, setki operacji, aby przekonać się, że mózg potrafi manipulować tym, co czujemy.
Dziś wiemy, że emocje tak jak rozsądek odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Wiemy też, że jesteśmy genetycznie uwarunkowani do określonego sposobu przeżywania ich oraz nabywania wiedzy, co powinniśmy czuć w określonych sytuacjach. Do tego mamy nowe narzędzia pomiaru, obserwowania tego, co dzieje się w naszym mózgu. To sprawiło, że na emocje patrzymy całkowicie inaczej niż badacze, na których teoriach opiera się spory obszar psychologii. Neuronauka afektywna przyniosła też sporo wiedzy na temat spektrum uczuć. Lepsze zrozumienie ich pozwala na efektywniejszą pomoc sobie, bliskim i diagnozowanie pacjentów oraz dobranie typu terapii, który w danym przypadku pomoże.
Leonard Mlodinow wprowadza nas w tajniki neuronauki w książce „Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie”. Z publikacji dowiemy się jak ewoluowały emocje, jaką pełniły rolę w planie przetrwania gatunku i jak obecnie owe reakcje wyglądają i dlaczego czasami są obciążeniem. Pojawia się temat rozwiązywania zadań, motywacji, tego, dlaczego te same problemy rozwiązujemy w różny sposób, reagujemy całkowicie odmiennie w zależności od okoliczności i motywacji. Wejdziemy w świat reagowania określonymi emocjami i unikania innych. Dowiemy się też jak bardzo nasz mózg potrafi nas zwodzić i wytwarzać określone odczucia lub je usuwać. Autor kładzie duży nacisk na poznanie własnych działań, samoświadomość, obserwowanie własnych zachowań, aby później przejść do tego, co chcemy osiągnąć, czyli regulowania czy zarządzania własnymi emocjami. Poznamy aktualną wiedzę na temat tego skąd biorą się uczucia, co je wytwarza i w jaki sposób my możemy nad nimi zapanować. Leonard Mlodinow uświadamia nam, że poznanie siebie jest do akceptacji, a później do zmiany, którą chcemy uzyskać. Zachęca do przyjrzeniu się temu jak reagujemy w różnych sytuacjach, pracę nad tym jak chcemy reagować, dążyć do celu. Dowiemy się jak bardzo jest to zależne od stanu mózgu i jak możemy nad niektórymi rzeczami pracować.
„Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie” Leonarda Mlodinowa to ciekawa, przystępnie napisana publikacja zawierająca dużo odesłań do źródeł naukowych. Autor oprowadza czytelników po ciekawych przypadkach, które wpłynęły na aktualny stan wiedzy. Pokazuje jak niesamowicie ważna jest uważność. Każdy omawiany problem doskonale zobrazowano, dzięki czemu czytelnikowi łatwiej zrozumieć i zapamiętać temat. Mamy tu konkretne wydarzenia wpływające na określone działanie mózgu i wyjaśnienie tego z podaniem prac, w których opisano owe przypadki. Książka zdecydowanie pozwala nieco inaczej spojrzeć na nasze genetyczne umiejętności, zaprogramowane kulturowo reakcje, ale też te wynikające z interwencji w mózgu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz