wtorek, 19 czerwca 2018

Claire Sipi "Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami. Ponad 100 zdumiewających łamigłówek" il. Emily Golden

Claire Sipi, Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami. Ponad 100 zdumiewających łamigłówek, il. Emily Golden, tł. Magdalena Korobkiewicz, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Jak zapewnić dzieciom dobrą rozrywkę i jednocześnie naukę oraz rozwój umiejętności i ćwiczenie koncentracji? Jest na to wiele sposobów: od wpatrywania się w płomień świecy i liczenia, kto dłużej będzie w stanie to robić przez zabawy z różnorodnymi masami, po rebusy, układanki i labirynty. Każda z form pozwala nie tylko ćwiczyć koncentrację, ale i rozwijać wiele przydatnych nie tylko w szkole umiejętności. Labirynty pozwalają na ćwiczenie spostrzegawczości, wyrabiają łatwość znajdowania rozwiązań i kształtują wyobraźnię przestrzenną. Różnego rodzaju łamigłówki pomagają w rozwijaniu koncentracji, logicznego myślenia, a zabawy z liczbami ponad to wprowadzają nas w świat matematyki.
Po „Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami" sięgnęłam nie bez powodu. Książka bardzo (zarówno wizualnie, jak i merytorycznie) przypomina dwie inne publikacje z Naszej Księgarni, które doskonale sprawdziły się w naszej zabawie: „Absolutnie fantastyczne labirynty” oraz „Absolutnie fantastyczne łamigłówki” zawierające różnorodne zadania, interesującą szatę graficzną przyciągającą dziecięcą uwagę oraz ciekawy sposób wprowadzania dzieci w świat ćwiczenia nowych zdolności. Wszystkie publikacje łączą również odpowiedzi na ostatnich stronach książki, przez co można je wykorzystać także w edukacji Montessori, w której kładzie się na samodzielność podopiecznego i umiejętność samooceny, wykrycie oraz poprawienie własnych błędów. Takie podejście pomaga w wyrobieniu nawyku autokorekty i autorefleksji sprzyjającemu samodzielnego dążenia do rozwoju.
Każdy tom napisała inna osoba, a mimo tego są one niesamowicie podobne. W każdym położono nacisk na kształtowanie wielu umiejętności, wśród których nie zabraknie spostrzegawczości, zapamiętywania, czytania, pisania, odwzorowywania, segregowania, dopasowywania.
Wśród zadań w „Absolutnie fantastycznych łamigłówkach” znajdziemy labirynty, szyfry, łamigłówki polegające na odnajdywaniu elementów, zadania z arytmetyki, poznawaniu zwierząt żyjących w rafie koralowej, dopasowywaniu sylab, komponowaniu składników pizzy, dopasowywaniu par wyrazów do siebie, projektowaniu, dorysowywaniu, odwiedzaniu cyrku, odszukiwaniu cieni. Nie zabraknie też wyprawy po krach, podglądania ptaków, rozróżniania pszczół, konstruowania robotów, przemierzania kosmosu, układania puzzli, rysowania po kropkach i wiele innych dostarczających dzieciom sporo rozrywki. Wielkim plusem jest różnorodny poziom trudności.
"Absolutnie fantastyczne labirynty" zawierają bardzo rozbudowane drogi pełne niespodzianek i zadań. Każda strona jest odmienna. W książce znajdziemy miasto pełne zombiaków, taśmę z pudłami i robotami, jaskiniami, gigantycznymi stworzeniami morskimi, podziemnymi tunelami, wodnymi przeszkodami, kolekcjami rzeczy, szkołą, plażą, kosmosem, łąką, placem budowy, niebem, wesołe miasteczko, tor z liści, remontowany budynek, wnętrze piramidy, staw, zaplątane sznurówki, galerią, krajobrazami innych planet i wiele, wiele innych. Każdy z labiryntów zachęca dzieci do zabawy, wodzenia palcem po kartce oraz wcielania się w różne role, co pomaga rozwijać wyobraźnię. W przypadku problemów ze znalezieniem prawidłowej drogi można zerknąć na ostatnie strony, na których znajdziemy rozwiązanie zadań.
W książce znajdziemy zarówno bardzo proste labirynty, jak i skomplikowane, dzięki czemu dzieci i dorośli będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności koncentracji. Zbiór ćwiczeń doskonale sprawdza się jako materiał do rehabilitacji. Polecam wszystkim, którzy mają problemy z koncentracją oraz dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym. Labirynty będą również doskonałą rozrywką dla osób starszych, które pragną po różnych urazach wrócić do formy intelektualnej.
To bogactwo treści i zadań zachęciło nas do sięgnięcia po „Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami”. W publikacji znajdziemy zadania rozwijające umiejętność dodawania i odejmowania, planowania, orientacji przestrzennej. W czasie rozwiązywania poszczególnych ćwiczeń dzieci będą miały okazję wcielić się w poszukiwaczy skarbów, piratów, cyrkowców, projektantów ogrodów, statystyków, biwakowiczów, wędkarzy, biologów, architektów i wielu innych specjalistów. Do zadań wkradną się księżniczki, wróżki, krasnale, detektywi, zwierzęta uprawiające różne sporty. Przekonają się, że matematyka potrzebna jest w wielu dziedzinach, a do tego rozwiną wiele umiejętności i powędrują w świat wyobraźni. Różnorodni bohaterzy sprawiają, że dzieci nie mają czasu na nudę. Kończą jedno zadanie i wcielają się w kolejną interesującą rolę.
Liczne ilustracje, przyjazna dzieciom kolorystyka, barwne strony i jednoczesna oszczędność szczegółów sprawiają, że z jednej strony ćwiczenia są atrakcyjne wizualnie, pomagają poprawić nastrój, zabierają młodych odkrywców w baśniowy świat stający się pretekstem do ćwiczenia umiejętności manualnych, matematycznych oraz koncentracji.
Kolejne ćwiczenia to również możliwość obcowania z książką oraz pokazywanie dziecku, że jest to zajęcie bardzo przyjemne. Interesujące zadania pełne łamigłówek, labiryntów, logicznych zabaw połączone z ciekawymi ilustracjami sprawiają, że przedszkolak i uczeń nauczania początkowego może zacząć traktować książkę jako fascynującą rozrywkę. Ponad to pociecha może ćwiczyć ważne w szkole umiejętności: koncentracji, spostrzegawczości, zapamiętywania. Jeśli Wasze dziecko nie lubi matematyki i zabaw z liczbami lub kojarzą mu się źle to znaczy, że jeszcze tej publikacji nie miało w ręku. Zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz