Etykiety

poniedziałek, 10 lutego 2014

100 najlepszych filmów świata. Podróż przez stuletnią historię filmu

100 najlepszych filmów świata. Podróż przez stuletnią historię filmu, red. Emilia Janowska, Dorota Anna Kopczyńska ; tł. Biuro Tłumaczeń "Bymar" Marek Byczyński.

Książka ta na pewno jest podstawowym źródłem o filmie i kulturze, która ukształtowała wykorzystanie pewnych trików. Dowiemy się z niej między innymi o chwytach, które stosowali już starożytni:
„Mężczyźni przebrani za kobiety to prastary trik stosowany w sztukach. W teatrze elżbietańskim wszystkie role kobiece odgrywali mężczyźni (…). Kiedy temat homoseksualizmu nie pojawił się jeszcze w kinach ze względu na cenzurę, w roku 1951 z powodzeniem wyświetlano film pod tytułem Fanfary miłości. Jego bohaterami byli dwaj bezrobotni muzycy. Bieda zmusiła ich do nałożenia kobiecych fatałaszków i przyłączenia się do żeńskiego zespołu”.
Utwierdzimy się w ogólnie posiadanej wiedzy o perypetiach ‘kopciuszków”:
„W większości bajek drogi, którymi kroczą bohaterowie są zwykle usłane różami. Są pełne wzniosłych uczuć i wspaniałych marzeń. Bajka o Kopciuszku to historia zaniedbanej i dziewczyny upokarzanej niewdzięcznymi pracami. Oczywiście do bram jej smutnego świata puka w końcu szczęście w postaci księcia, który zabiera swoją ukochaną, nie pozwalając jej dłużej żyć u złej macochy i zawistnych sióstr”.
czy typowej pozycji ‘ladacznic”:
„Kobieta lekkich obyczajów zostaje postawiona na samym końcu w strukturze społecznej”.
Nie znajdziemy tam na pewno wszystkich reżyserów, ani informacji o wszystkich filmach (pozycja ma już parę lat i wiedza w większości przypadków uległa dezaktualizacji). 100 najlepszych filmów świata. Podróż przez stuletnią historię filmu  to spojrzenie na (zdaniem autorów) najważniejsze filmy w stuletniej historii kina.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza