Etykiety

środa, 11 maja 2016

Astrid Lindgren "Rasmus, Pontus i pies Toker"nk.com.pl/rasmus-pontus-i-pies-toker/2293/ksiazka.html#.VzLpwOS83IU
Astrid Lindgren, Rasmus, Pontus i pies Toker, tł. Anna Węgleńska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Rasmus jest synem policjanta, który ciągle chwali się przed innymi (starszym policjantem) swoim zdolnym synem, który nie zakończył edukacji na szkole podstawowej tylko kształci się dalej, a do tego jest ulubieńcem nauczycieli. Rzeczywistość z punktu widzenia syna nie jest tak kolorowa. Na dalszą naukę dał się namówić rodzicom. Osobiście chętnie zająłby się zupełnie czymś, co nauka nie jest, bo szkoła top same problemy: trzeba odbyć karę za nieodpowiednie zachowanie na lekcji, znosić chodzenie do jednej szkoły ze starszą siostrą, cierpieć nad lekcjami, kiedy na dworze jest piękna pogoda. Na szczęście ma swojego najlepszego przyjaciela Pontura i psa Tokera. Życie w ich towarzystwie nie może być nudne.
Kolejny dzień zaczyna się od wspomnień o przechwałkach taty, karze na korytarzu, drwinach siostry-prymuski i… nieoczekiwanie skróconych lekcji. Dyrektor widząc jak źle na uczniów wpływa obserwowanie pięknej pogody przez okna w szkole odwołuje kolejne zajęcia, dlatego uczniowie mogą cieszyć się dniem. Rasmus i Pontus wybierają się do Wszawej Doliny, gdzie dowiadują się o przyjeździe cyrku i ich jedynym celem staje się zdobycie środków na możliwość zobaczenia i skorzystania z atrakcji. Niestety w domu czekają rodzice pilnujący, aby lekcje były odrobione, siostra przechwalająca się wspaniałym chłopakiem i jego wielką miłością, którą mogli zobaczyć już na głównej ulicy prowincjonalnego miasta. Pricken zakochana w Joakimie chwali się krewnym, że jej chłopak prowadzi album z dziewczynami, które mu się znudziły. Zakochana nastolatka uważa, że ona nigdy do tego albumu nie trafi. Reszta rodziny nie jest tego taka pewna do czaku, kiedy związek się kończy… Rasmus bardzo sceptycznie ocenia swoją siostrę i droczy się z nią na co dzień, ale kiedy okazuje się, że potrzebuje ona pomocy bez wahania zastanawia się w jaki sposób może wykraść Joakimowi zdjęcie Pricken, aby nie musiała cierpieć i wstydzić się. W akcji dzielnemu bratu pomaga Pontus. W czasie nocnej wyprawy do domu byłego chłopaka siostry chłopcy odkrywają, że nie są jedynymi nocnymi gośćmi… O ile Rasmus i Pontus chcą wykraść zdjęcie, ci drudzy zajęci są cennymi srebrami. To sprawia, że chłopcy zaczynają prowadzić śledztwo pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, trzymające w napięciu i niejednokrotnie rozśmieszające.
"Rasmus, Pontus i pies Toker" to zabawna i pełna zwrotów akcji historia o przyjaźni, sile więzi rodzinnych, dzieciństwie. Wątek detektywistyczny sprawia, że powieść dla dzieci czyta się z wielkim zainteresowaniem. Niezwykła umiejętność obserwowania otoczenia i dzieci przez Astrid Lindgren sprawia, że przygody dzieci są bardzo realistyczne, a pokazany z ich perspektywy świat niemal namacalny i bliski małym czytelnikom.
Polecam wszystkim małym czytelnikom. My w książkach Astrid Lindgren zaczytujemy się w każdej wolnej chwili. Jedynym minusem dla mojej czteroletniej córki był brak ilustracji, ale to lektura dla starszych od niej czytelników i jakoś ten minus przebolała i zrekompensowała sobie przytuleniem czytającej mamy.
Polecam!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza