Etykiety

piątek, 20 maja 2016

Gabrielle Kent "Alfie Bloom i tajemnice zamku Hexbridge"http://sklep.gwfoksal.pl/alfie-bloom-i-tajemnice-zamku-hexbridge.html
Gabrielle Kent, Alfie Bloom i tajemnice zamku Hexbridge, tł. Janusz Maćczak, Warszawa „Wilga” 2016
Odebranie świadectwa, zabranie rzeczy ze szkoły i oczekiwanie na nudne wakacje sprawiają, że Alfie Bloom nie jest w najlepszym nastroju. Do tego czuje się śledzony oraz dostrzega coś dziwnego na szkolnym boisku. Całą sytuację pogarszają jeszcze brutalne zaczepki kolegów ze szkoły. Zrezygnowany chłopak obserwuje rozrzucanie jego rzeczy przez dwójkę łobuzów. Jego brak zainteresowania i wzruszenia po serii drwin dotyczących jego dziwnego ojca pracującego nad wynalazkami i niemogącego utrzymać rodziny sprawiają, że napastnicy rezygnują i pozwalają mu pozbierać rzeczy. Niektóre przedmioty nieszczęśliwie wylądowały na jezdni. W czasie ich zbierania prawie ląduje pod kołami samochodu. Dzieje się jednak coś dziwnego, co pozwala mu ujść z życiem: spowija go mgła, przenosząca go na pustą łąkę. Jakby tych dziwnych wydarzeń było mało chłopak zostaje spadkobiercą Orina Hopcrafta, dzięki czemu wchodzi w posiadanie zamku Hexbridge znajdującego się w rodzinnych stronach jego zmarłej mamy. Niespodziewany spadek sprawia, że jego los nagle zostaje odmieniony. Jest nie tylko bardzo bogaty, ale i odkrywa wiele tajemnic dotyczących jego życia. Jedną z nich jest to, że ma chłopiec ma już ponad sześćset lat, obdarzono go niezwykłą mocą.
Przeprowadzka w nowe miejsce przebiega sprawnie. Chłopiec cieszy się latem spędzonym w towarzystwie kuzynów. Wakacyjne prace dzieci sprawiają, że nigdy się nie nudzą. W wolnym czasie mają czas na poznawanie tajemnic zamku, okolic oraz nocne wyprawy w nieznane, a także śledzenie kto jest przyczyną ginięcia bydła oraz szukania rozwiązania zagadkowego zniknięcia sąsiadki. Poszukiwania i listy z przeszłości pomogą wiele zrozumieć, ale nie wszystko można opowiedzieć dorosłym, którzy nie są w stanie przyjąć do wiadomości istnienie magii. Kiedy wakacje dobiegają końca życie Alfiego Blooma ulega radykalnej zmianie: dyrektorkami szkoły są terroryzujące uczniów dwie starsze kobiety nielubiące dzieci, a w szczególności właściciela zamka Hexbridge.
Gabrielle Kent snuje interesującą opowieść o przygodach pełnych niebezpieczeństw, walce ze złem, niezwykłych nocnych wycieczkach, smokach, magii, druidach, magicznym latającym dywanie, niezwykłym zamku, podróżach w czasie i wielu innych rzeczach spotykanych w książkach przenoszących czytelników do światów pełnych fantastycznych postaci i przedmiotów.
Opowieść jest bardzo tajemnicza i wciągająca od pierwszej strony, gdzie czytelnik staje się świadkiem dziwnego starcia starszej kobiety z olbrzymim zwierzęciem. Początkowo wydaje nam się, że udało jej się pokonać grasującą bestię. W trakcie lektury odkrywamy, że bohaterką wydarzenia jest sąsiadka rodziny Alfiego. Całość bardzo dobrze przemyślana, a fabuła miejscami zaskakująca nawet dla wprawionego czytelnika.
Książkę ze względu na niektóre nieco brutalne (opisujące zagrożenia i starcia) opisy polecam osobom od dziewiątego roku życia. Młodym czytelnikom czytanie sprawi dużą przyjemność dzięki niedługim rozdziałom, odpowiedniej budowie fabuły oraz zabranie w świat baśniowych przygód. Starsi znajdą tu przyjemną lekturę z licznymi inspiracjami zaczerpniętymi z opowieści, baśni, książek o magii.


1 komentarz: