Etykiety

środa, 25 maja 2016

Peng i Hu "Hirameki. Olśnienie"


Peng i Hu, Hirameki. Olśnienie, tł. Małgorzata Mirońska, Warszawa „PWN” 2016
Po modzie i fascynacji kolorowankami przyszedł czas na kolejne ćwiczenia własnego twórczego podejścia do przedmiotu. Tym razem coś co większość z nas zna z dzieciństwa: plamki i przekształcanie ich w znane nam kształty. „Hirameki” Penga i Hu to pozycja bogata w inspiracje. Autorzy podpowiadają nam w jaki sposób odnajdywać w nieznaczących przedmiotach ukrytych sensów, jak rozwijać swoje twórcze podejście, kształtować otwartość umysłu oraz ćwiczyć koncentrację.
Autorzy wprowadzają nas w świat narzędzi do rysowania i ich wykorzystania, otwiera przed nami inne spojrzenie na minimalizm, podaje proste przykłady do ćwiczeń, przez co książka staje się materiałem do nauki innego spojrzenia na kształty. Delikatne sugestie, a czasami dość jasne podpowiedzi pomagają w pracy na pierwszym etapie tego sposobu twórczości, terapii, nauki kreatywności. Zostajemy zachęceni do rysowania elementów naszego otoczenia z wykorzystaniem plamek. Mogą to być pojedyncze owady, głowy, zwierzęta, rośliny, a później całe kompozycje, kombinacje. Każda kolejna strona staje się kolejnym krokiem w rozbudowywaniu indywidualnego stylu.
„Hirameki” to bardzo inspirująca książka dla nauczycieli przedszkolnych, terapeutów, rodziców, osób chcących kształtować swoje niepowtarzalne i otwarte spojrzenie na otoczenie. Polecam wszystkim miłośnikom nietypowych zabaw z farbami i pisakami. Razem z autorem możemy odkryć, w jaki sposób wykorzystać papier, który służył do wycierania lub odkładania pędzli w czasie malowania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza