Etykiety

piątek, 13 maja 2016

Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)" il. Daniel de Latourhttp://www.sklep.zysk.com.pl/zaskorniaki-i-inne-dziwadla-z-krainy-portfela-50-opowiastek-z-ekonomia-w-tle-plus-jedna.html
Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru, Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna), il. Daniel de Latour, Poznań „Zysk i S-ka” 2016
„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” Grzegorza Kasdepke, Ryszarda Petru i Daniela de Latour to solidny, obszerny (pięćdziesiąt opowiastek plus jedna) zbiór przygód o panu Rysiu posiadającym i pielęgnującym w Ogrodzie Dziwnych Stworzeń Ekonomicznych różnorodne niezwykłe istoty. Pracę zaczyna od karmienia pierwszego stworzenia zwanego inwestycją, do której potrzebuje dużo pieniędzy, pomysłów, pomocników. W niezwykłym ogrodzie, jak w ZOO dużo się dzieje: niektóre stworzenia są niedorobione, inne mają problem z wielkością, jeszcze inne muszą być umieszczone w formalinie i zabezpieczone. Na niektóre trzeba uważać: nie przekarmiać fiskusa, nie pozwalać na tworzenie się piramid finansowych, uważać, aby ustawa nie rządziła się za bardzo, uważać na żarłoczne podatki, niebezpieczny debet, ciężką hipotekę grożącą zawaleniu się budynków, tarasujący drogę monopol przypominający kleszcza i wiele, wiele innych stworzeń.
Całość napisana bardzo ciekawie. Każde pojęcie przybliżono małemu czytelnikowi w postaci trzymającej w napięciu opowieści podsumowanej prostym komentarzem wyjaśniającym poszczególne pojęcia. To sprawia, że trudne pojęcia ekonomiczne stają się interesujące i zrozumiałe dla dzieci, które mogą zrozumieć prawa rynku, zdobywać wiedzę potrzebną w pracy. Całość zawiera wszelkie pojęcia, które można znaleźć w podręcznikach dla szkoły średniej, ale tu są wyjaśnione w bardzo prosty sposób, przez co stają się zrozumiałe dla przedszkolaków. Działające na wyobraźnie opowieści sprawiają, że terminy na długo pozostają w pamięci dzieci.
Bohaterem każdej z opowieści jest inne pojęcie z zakresu ekonomii, dzięki czemu łatwiej dziecku „zaprzyjaźnić się” z kolejnym nowym słowem i wprowadzić w swój świat języka. Opowieści nie są długie , dzięki czemu mogą je czytać już przedszkolaki z rodzicami. Ożywione stwory ekonomiczne doskonale zastępują smoki, wilki, krasnoludki i inne niezwykłe istoty z baśni. W książce znajdziemy bardzo dużo interesujących i bardzo nietypowych (jak sami bohaterowie) ilustracji. Daniel de Latour doskonale wchodzi w świat dziecięcych możliwości oraz wyobraźni. Proste ilustracje oddziałują na wyobraźnię małych czytelników i zachęcają do stworzenia własnych ilustracji nietypowych bohaterów.
„Zaskórniaki” są świetnym rezultatem pracy trzech ekspertów i udowadniają, że ekonomiści mogą doskonale pracować z pisarzami i ilustratorami książek dla dzieci. Takie połączenie pracy trzech ekspertów sprawia, że do dziecięcych rąk trafia naprawdę bardzo wartościowa książka zawierająca baśnie z nietypowymi bohaterami, intrygujące ilustracje i proste wyjaśnienia terminów.
W przeciwieństwie do wielu książek dla dzieci z tej mogą uczyć się i dorośli. Wspólne czytanie z dzieckiem będzie wspólnym odkrywaniem i rozumieniem tego, co do tej pory było dla nas tajemnicą.
My (ja i córka) „Zaskórniaki” czytałyśmy bardzo długo. Zwykle po jedno- lub dwukrotnym czytaniu nie mam po co wracać do książki. W przypadku tej wracałyśmy, wracamy i zapewne będziemy wracały wiele razy. Ilość opowieści sprawia, że mamy co czytać swoim pociechom przez 50 dni (jeśli chcemy codziennie wprowadzać jedno pojęcie). Nietypowe ilustracje sprawiały, że córka przygląda się stworom z wielkim zainteresowaniem.
„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” są doskonałym dowodem na to, że ekonomii mogą uczyć się już przedszkolaki. Odpowiednio przybliżona wiedza zachęca do dalszej nauki. Książkę polecam wszystkim dzieciom.
1 komentarz: