Etykiety

piątek, 27 maja 2016

Ewa Nowak "Kot, który zgubił dom" il. Adam PękalskiEwa Nowak, Kot, który zgubił dom, il. Adam Pękalski, Warszawa „Egmont” 2016
Opowieści o zwierzętach cieszą się u nas bardzo wielkim powodzeniem. Zwłaszcza, kiedy bohaterami są pieski i kotki. Tym razem do naszych rąk trafiła opowieść o białym vanie tureckim. Reportaż Ewy Nowak rozpoczyna się od ucieczki rodziny z Iraku. Wojna zmusiła ludzi do ewakuacji. Rodzina bardzo szybko pakuje najpotrzebniejsze rzeczy na drogę. Dzieci nie chcą zostawić swojego ukochanego zwierzęcia bez opieki w domu. Matka z pięciorgiem dzieci oraz kotem płyną pontonem do Grecji. Mimo trudów podróży są szczęśliwi, że będą bezpieczni. Niestety w czasie wysiadania transporterek zwierzaka się otwiera i przestraszony kot ucieka. Rodzina szczęśliwie dociera do brzegu, ale bez kota. Dzieci bardzo kochają swojego ulubieńca i długo go szukają. Niestety muszą wędrować dalej, aby móc zamieszkać w nowym miejscu i chodzić do szkoły.
W tym czasie kot tuła się po okolicy. Dzikie koty odganiają go od jedzenia. Zauważa go jeden z mieszkańców wioski Skała i zanosi do weterynarza. Tam kot dostaje lekarstwa, zostaje ogrzany, a wolontariusze szukają dla niego nowego domu. Los rzuca go do Berlina. Jednak nie jest szczęśliwy, bo bardzo tęskni za swoją rodziną. Opiekunowie i wolontariusze zamieszczają liczne informacje w internecie o znalezieniu zwierzaka. Tym sposobem wieści docierają do jego rodziny. Kot rozpoznaje głosy członków rodziny w czasie ich rozmowy z wolontariuszem. Po długiej drodze kot trafia do nowego domu swojej rodziny mieszkającej obecnie w Szwecji. Bardzo szybko adaptuje się do nowego miejsca, ponieważ jest z ludźmi, którzy go kochają.
„Kot, który zgubił dom” to bardzo piękna opowieść oparta na faktach. Proste opisy wydarzeń pozwalają lepiej zrozumieć sytuację ludzi uciekających przed wojną, a ich przyjazny stosunek do zwierząt sprawia, że zaczynamy ich postrzegać jak ludzi z sąsiedztwa. Matka z dziećmi jest tak samo kochająca jak każda inna, a dzieci tak samo martwią się o swoje zwierzątko jak nasze pociechy o swoje.
Niegrubą książeczkę wzbogacono pięknymi ilustracjami przyciągającymi małych czytelników. Adam Pękalski doskonale oddaje realny wygląd bohaterów. Duża czcionka, niedługie rozdziały i proste słownictwo – wszystko to sprawia, że mali czytelnicy chętnie sięgną po książkę Ewy Nowak.
Uważam, że jest to pozycja bardzo wartościowa, ponieważ pozwala nam widzieć w imigrantach osoby cierpiące, poszkodowane, marzące o domu, spokoju, nauce i kochające bliskich oraz zwierzęta.
Książka należy do serii „Poczytaj ze mną”. Znajdziemy w niej różne gatunki literackie, co pomoże nam zainteresować dzieci książkami i otworzyć na poznawanie, wspólnie poszukać ulubionego gatunku i kształtować gusty czytelnicze. Każda z książek zawiera pouczającą, prostą opowieść. Na początku każdego z tomów znajdziemy informację o tym z jakim gatunkiem mamy do czynienia, co pozwoli dzieciom oswoić się z gatunkami literackimi. Polecam wszystkim przedszkolakom oraz uczniom szkoły podstawowej. „Kot, który zgubił dom” będzie doskonałym materiałem na lekcje etyki dla najmłodszych.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza