Etykiety

sobota, 14 maja 2016

Eleonora Bielawska – Batorowicz "Psychologiczne aspekty menopauzy"http://ksiegarnia.pwn.pl/Psychologiczne-aspekty-menopauzy,331284662,p.html
Eleonora Bielawska – Batorowicz, Psychologiczne aspekty menopauzy, Warszawa „PWN” 2016
Kryzys wieku średniego u mężczyzn jest dość szeroko omawiany, a jego obraz nie jest pokazywany w krzywym zwierciadle. Niestety z menopauzą jest inaczej. Zwykle złośliwość, brak chęci do pracy, brak zaangażowania, humorzastość są stereotypowymi cechami przypisywanymi kobietom przekwitającym. Książka Eleonory Bielawskiej – Barotowicz pozwala na zrozumienie problemu z jakim borykają się kobiety, przyjrzenie się różnorodnym teoriom dotyczącym istnienia menopauzy oraz odkrycia pozytywnych stron tego zjawiska. Autor jednego z założeń zauważa, że „Całkowite wygaśnięcie miesiączkowania prowadzi więc do znacznych oszczędności zasobów, które wcześniej były potrzebne, żeby przygotować endometrium do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej i krwawienia miesiączkowego. Uzyskana w ten sposób energia może być wykorzystana do zwalczania chorób, których liczba z wiekiem rośnie. Wraz z upływem czasu zmniejsza się efektywność procesów metabolicznych, ograniczanie wydatków energetycznych jest więc dodatkowo wskazane”. Według tego spojrzenia na menopauzę menopauza sprzyja przedłużaniu życia kobiet. W kolejnej znajdziemy jeszcze dokładniejsze wyjaśnienie, dlaczego to zjawisko nie występuje u mężczyzn: „Męski organizm nie ponosi tak wysokich kosztów posiadania potomstwa związanych z ciążą, porodem, laktacją jak organizm żeński”.
W książce znajdziemy dokładnie omówione kwestie medyczne, przywołane są różnorodne badania, autorka odsyła do licznych wartościowych prac, a ponad to w interesujący sposób przybliża problemy kulturowego spojrzenia na menopauzę, psychologicznych objawów związanych ze zmianą gospodarki hormonalnej w organizmie, wskaże drogi adaptacji do zachodzących zmian. Całość została tak skomponowana, że wchodzenie i odkrywanie problemu, próba zrozumienia działania własnego organizmu oraz kontekstów kulturowych, własnych przekonań oraz faktycznych oddziaływań chemicznych ciała stają się bardziej zrozumiałe i możliwe do opanowania. Autorka pokazuje menopauzę jako proces zabezpieczający życie kobiet, pozwalającą na wykorzystanie energii nieutraconej w czasie menstruacji.
„Psychologiczne aspekty menopauzy” to interesująca lektura zarówno dla naukowców, studentów i absolwentów kierunków humanistycznych oraz wszystkich zainteresowanych zjawiskiem. Prosty język sprawia, że może po nią sięgnąć każdy czytelnik.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza