Etykiety

niedziela, 8 maja 2016

Inka Vigh "Książka do bazgrania. Oko w oko z potworami"

Inka Vigh, Książka do bazgrania. Oko w oko z potworami, tł. Małgorzata Słabicka, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Większość dzieci boryka się ze swoimi lękami. Niektóre boja się ciemności, inne potworów, nietoperzy, robali, smoków, duchów, mumii, spania w ciemnościach, biegania po drzewach i chaszczach, lasu, samotnego przebywania w pokoju i wielu innych rzeczy. Inne na myśl o strasznych rzeczach czują podekscytowanie i kochają opowieści o czarownicach, diabłach, pająkach, krwiopijczych istotach. Obcowanie ze strachem ma różne oblicza.
„Książka do bazgrania. Oko w oko z potworami” to świetny materiał do pracy z dziećmi. Proste rysunki bazujące na zasadzie kontrastu bieli i czerni, wymyślne stwory, proste zadania sprawią, że rysowanie (i nie tylko) stanie się wielka przygodą oswajającą groźny nieznany świat, a do tego pozwalającą na poznawanie przyrody, obserwowanie otoczenia, rozwijanie wyobraźni, ćwiczenie spostrzegawczości, motoryki małej, rozwijanie umiejętności manualnych, a wszystko to w książce pełnej potworów.
Cała zabawa polega na przechodzeniu przez kolejne próby odwagi, zdobywania stopnia wtajemniczenia, przekonywania dziecka, że jest odważniejsze niż mu się wydaje i może ujarzmić nawet najgroźniejsze istoty. Autorka poleca, aby na spotkanie z potworami zabrać swoja ulubioną maskotkę, odrysować swoją dłoń, co sprawi, że potwory będą łagodne, a książka będzie należała tylko dla dziecka i nikt inny nie będzie mógł z niej korzystać (dzieci lubią, kiedy mogą zaznaczyć, że coś należy wyłącznie do nich), a na koniec musza wypowiedzieć zaklęcie dodające odwagi. Inka Vigh podpowie małym artystom jakie narzędzia będą im potrzebne. To pozwoli na samodzielne zakupy oraz organizację stanowiska pracy.
Przechodzenie przez kolejne części wymaga zdobywania niesamowitych trofeów, które pozwolą na stworzenie dyplomu odważniaka. To pozwoli utrwalić w dziecku przekonanie, że jest odważne i zdobyło kolejny stopień.
Ćwiczenia na poszczególnych stronach nie wymagają niesamowicie długiego siedzenia. Każde dziecko samodzielnie decyduje ile czasu spędzi nad danym zadaniem. Można rysować mniej lub bardziej precyzyjnie. Mogą to być ilustracje dokładne i bardzo estetyczne, ale i mogą być zwykłe bazgroły pomagające w nauce trzymania kredki, długopisu, pisaków, nożyczek itd. Dzieci mogą odkryć też, że najlepszym sposobem na oswajanie strachów jest przebranie siebie za strasznego stwora. Pomoże im w tym maska.
Na każdej stronie autorka podpowiada dzieciom czego najbardziej boją się potwory. Wiedza to pozwoli za pomocą wielu działań ujarzmić lęki, zaczarować otoczenie i pozbyć się z niego wielu stworów.
Całość jest bardzo dobrze przemyślana, coraz trudniejsze zadania pozwalają na rozwijanie umiejętności potrzebnych w szkole.
Książkę polecam wszystkim przedszkolakom i uczniom szkoły podstawowej. Wielość i różnorodność zadań zapewnią im świetną zabawę, a zadania pozwolą na opanowanie lęków i podbudowanie wiary w siebie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza