Etykiety

wtorek, 2 stycznia 2018

Dorota Sumińska "Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi" il. Joanna Żero

Dorota Sumińska, Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi, il. Joanna Żero, Kraków „Wydawnictwo Literackie” 2017
Dzieci są mistrzami w zadawaniu wielu pytań zaskakujących dorosłych. Znalezienie odpowiedzi czy wyjaśnienie różnych zjawisk na bazie tego, co może wiedzieć dziecko może okazać się bardzo trudne, ponieważ wówczas pojawiają się kolejne „dlaczego?” stawiające rodzica chcącego objaśniać dziecku świat w trudnej sytuacji. Zwłaszcza, kiedy jest on przekonany, że dziecko sięga po tematy zdecydowanie za trudne, ale pojawiające się w otoczeniu dziecka. Takie poszukiwanie prostych wyjaśnień nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wiąże się z wyjaśnianiem bez możliwości skorzystania ze zdobytej w szkole wiedzy, do której chętnie byśmy się odwołali, ale okazuje się, że to staje się przyczyną kolejnych pytań do wyjaśnienia. Wielkim ułatwieniem dla rodziców są lektury z potencjalnymi pytaniami dzieci. Znajdziemy w nich pytania i proste objaśnienie pozwalające pociechom zrozumieć tajniki świata, poszerzyć wiedzę, rozwinąć ciekawość. Plusem takich lektur jest to, że są w nich pytania i odpowiedzi także na tematy, których dziecko nie poruszyło, ponieważ nie znalazły się one w kręgu naszych codziennych zajęć. Będzie to także spore ułatwienie do pracy z dziećmi niemówiącymi, ale bardzo dobrze rozumiejącymi i mającymi bogaty zasób słownictwa. Dzięki lekturom pozwolimy pociechom poszerzać zainteresowanie światem.
Do jednej z wielu pisarek podejmujących wyzwanie należy Dorota Sumińska, autorka serii „Dlaczego” oraz opowieści o jeżu Jerzym. Z interesującej nas serii dla ciekawskich małych odkrywców świata ukazały się: „Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt”, „Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt” oraz „Dlaczego ziewamy?. I inne sekrety ludzi”. Wszystkie są estetyczne, solidne: gruba matowa oprawa i bardzo dobrze zszyte strony kryją w sobie interesujące pytania i odpowiedzi na nie.
Tematyka jest bardzo szeroka: od fizjologii po kulturę. Obok pytań o pępek, kupę, kolory, znajdziemy wyjaśnienia tego, dlaczego niektórzy się malują, dziewczynki noszą spódnicę. Obok banalnych pytań dotyczących fizjologii pojawią się i poruszające ważne zagadnienia z genetyki. Młodzi czytelnicy odkryją dlaczego mycie się jest ważne, czym są narodziny, czym różni się brzuch mamy i taty, dlaczego lekarze są ważni, skąd biorą się lęki, dlaczego czasami niektórzy mdleją, czym jest choroba, dlaczego starzejemy się, po co nam ślina. Nie zabraknie także tematów z ekologii, dzięki którym dzieci dowiedzą się dlaczego segregacja śmieci jest ważna, jak dbać o las i park. Dorota Sumińska wyjaśnia też sprawy bardzo bliskie dzieciom: strach przed ciemnością, przeziębienie, smutek. To oczywiście tylko niektóre zagadnienia, na które znajdziemy odpowiedź w książce. Wszystkie pytania krążą wokół człowieka, jego kultury, fizjologii, zachowań społecznych, kontaktów z przyrodą. Ta duża różnorodność sprawia, że możemy wyjść od pytań zaproponowanych przez pisarkę i poszerzać krąg wiedzy naszego dziecka. Poza prostymi pytaniami o budowę człowieka pojawiają się i te przybliżające psychologię, dlatego nie zabraknie tu i tematu przemocy, złego dotyku, wojen, kłamstwa, konieczności asertywności pozwalającej uniknąć przemocy. Myślę, że dla wielu rodziców bardzo przydatne będą wyjaśnienia dotyczące śmieciowego jedzenia, dbania o swój organizm oraz planetę.
Mam niewielkie zastrzeżenia do wielu wyjaśnień z dziedziny kultury, ale z szerszej perspektywy i odwołania się do posiadanej przez dzieci wiedzy są one mało istotne, a sposób tłumaczenia wynika z określonego spojrzenia na świat i sprawy społeczne.
Całość napisana bardzo przystępnie. Duża czcionka, piękne ilustracje Joanny Żero oraz niedługie wyjaśnienia sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, a dzieci chętnie po nią sięgają. Wielkim plusem jest to, że nie trzeba jej czytać od początku do końca tylko wybierać sobie interesujące nas w danej chwili tematy. Seria „Dlaczego” idealnie sprawdzi się w pracy z przedszkolakami oraz uczniami nauczania początkowego.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza