Etykiety

poniedziałek, 15 stycznia 2018

Joshua Jay "Megasztuczki dla małych magików" il. Kyle HiltonJoshua Jay, Megasztuczki dla małych magików, il. Kyle Hilton, tł. Magdalena Koziej, Warszawa „Egmont” 2017
Tworzenie iluzji jest jednym z ulubionych zajęć każdego człowieka. Ma ono różne wymiary: od zwykłego zakładania masek, odgrywania ról społecznych po zabawy z „magią”. Na różnych etapach życia różnie jesteśmy zaangażowani w doskonalenie umiejętności. Dzieci ze szczególnym upodobaniem obserwują wyczyny magików i marzą o podobnych umiejętnościach. Powstawanie czegoś z niczego oraz znikanie różnych przedmiotów budzi wielkie zainteresowania, ponieważ każdy maluch marzy o możliwości działania wbrew prawom logiki i fizyki oraz wykorzystaniu iluzji optycznej. Z tego powodu książki oraz programy o magicznych sztuczkach cieszą się dużym powodzeniem. „Megasztuczki dla małych magików” Joshua Jay’a zawiera dwadzieścia pięć łatwych do wykonania trików robiących wrażenie posiadania mocy magicznych. Umiejętności magika budzą wielkie zainteresowanie, ponieważ wykraczają poza dziecięce doświadczenie. Przykryty prześcieradłem człowiek znika, a dziecko z obserwacji wie, że tak się dziać nie powinno. To poczucie tajemnicy przyciąga uwagę, dzięki której powstaje pragnienie możliwości naśladowania możliwości unoszenia czy znikania albo pojawiania się przedmiotów lub ludzi. Możliwość kombinacji jest różnorodna i jedna zdobyta umiejętność może inspirować o tworzenia kolejnych.
Na początku publikacji czytelnicy dowiedzą się bardzo ważnej sprawy: „każde zjawisko da się wyjaśnić naukowo”. Takie podejście sprawia, że dzieci zaczynają interesować się naukami, właściwościami różnych materiałów oraz manipulowanie szczegółami, na które obserwatorzy nie zwracają uwagi.
Całość przemyślana, dzięki czemu młodzi magicy zyskują sporą dawkę wiedzy pozwalającej rozwijać pewność siebie dzięki możliwości osiągania mistrzostwa, rozwijania talentów nawiązywania relacji z ludźmi, zachęca do czytania i poszukiwania kolejnych informacji pozwalających na eksperymentowanie na podstawie posiadanej wiedzy. Ponad to wystąpienia pomagają nabrać odwagi, przyzwyczaić się do występów publicznych i je doskonalić. Plusów takiej pozornie beztroskiej zabawy jest bardzo wiele. Uważniejsze obserwowanie otoczenia oraz częstsze zerkanie do książek popularyzujących wiedzę sprawia, że dzieci łatwiej i szybciej będą się uczyły, ponieważ ich nastawienie do nowych informacji będzie pozytywne. Ponad to zachęca do improwizowania, wykorzystywania dowolnego przedmiotu w zasięgu ręki i zabawiania całkowicie obcych ludzi, a przez to pomaga w nabywaniu odwagi.
W książce nie zabraknie interesujących historii znanych magików oraz wskazówek dotyczących nieudanych występów. Młody adept sztuki iluzyjnej dostaje wskazówki, w jaki sposób pracować w grupie. Jasne i proste opisy, instrukcja pokazująca jak krok po kroku wykonać sztuczkę pozwoli na dużą samodzielność, co bardzo dobrze wpłynie na poczucie własnej wartości i pewności siebie.
Kolejnym plusem publikacji jest również strona wizualna: duża, solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony oraz interesujące ilustracje przypominające amerykańskie plakaty sprzed wieku.
„Megasztuczki dla małych magików” to doskonała lektura dla wszystkich tych dzieci chcących sprawdzić się jako iluzjoniści. Zdecydowanie polecam.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza