Etykiety

czwartek, 4 stycznia 2018

Lilianna Fabisińska "Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia" il. Asia GwisLilianna Fabisińska, Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia, il. Asia Gwis, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Sezon grzybowy dawno za nami. Jednak grzyby to byty (nie zwierzęta i nie rośliny) ciągle towarzyszące nam w życiu. Są wszędobylskie i potrafią bardzo sprytnie polować, a nawet przemieszczać z bardzo dużą szybkością swoje zarodniki. Nie pogardzą też układem pokarmowym zwierząt i ludzi, doskonale współpracują z roślinami i zwierzętami. Grzyby są ja bakterie: jedne nam pomagają, inne są neutralne, a jeszcze inne mogą zrobić niezłą rewolucję nie tyko w naszym organizmie.
Lilianna Fabisińska bardzo umiejętnie porusza różne kwestie dotyczące grzybów. Na początku książki „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliśmy pojęcia” wprowadza nas w królestwo zwane mykobiotą. Swoją opowieść zaczyna od Karola Linneusza, szwedzkiego uczonego, który w XVII wieku dokonał bardzo ważnej rzeczy: stworzył nową systematykę organizmów żywych. Nie była ona doskonała, ale dała początki wielu innym systematykom: od nauk humanistycznych po techniczne. Jego klasyfikacja skłoniła do analizy i prób tworzenia bardziej przejrzystych systemów, które mogły się zmieniać pod wpływem zdobywanej wiedzy. Liczne obserwacje, badania, nowe możliwości techniczne, nowoczesne mikoroskopy i wiedza z zakresu genetyki sprawiły, że w 1969 roku grzyby uznano za osobne królestwo. Mykologia ciągle jest jedną z ważniejszych dziedzin nauki. Ze względu na ukrycie (znajdowanie się wewnątrz organizmów) wiele gatunków grzybów ciągle jest nieznane, a te, które możemy zobaczyć ciągle nas zaskakują.
Razem z pisarką czytelnicy udają się na grzybobranie i poznają budowę grzybów. Sporo miejsca poświęcono bardzo ważnemu aspektowi: grzybom jadalnym i trującym, sposobom odróżnienia ich. Nie zabraknie też wskazówek, co robić w czasie zatrucia. Ponad to smakosze grzybów poznają kilka przepisów na przygotowanie smacznego posiłku. Następnie udamy się na spacer polesie i dobrze przyjrzymy hubom, odkryjemy najdroższe grzyby świata, przyjrzymy się muchomorom i zgłębimy tajniki rozrastania się grzybni. Ciekawostki z każdego kontynentu pomogą nam zrozumieć inne sposoby wykorzystania tego elementy przyrody. Zawędrujemy też do apteki, w której półki będą się uginały od lekarstw wyprodukowanych z substancji wytwarzanych przez grzyby.
W książce dla młodych odkrywców nie może zabraknąć także doświadczeń. Lilianna Fabisińska zachęca nas do kilku: od uprawy (a może hodowania) pleśni po grzyby leśne. Informacje i doświadczenia przeplatają się. Po własnych eksperymentach mamy okazję zdobyć kolejne dawki wiedzy o produkcji serów, ciast, alkoholi, a nawet cegieł. Ciekawostki oraz niedługie teksty sprawiają, że lektura jest bardzo przyjemna w odbiorze. Ilustracje Asi Gwis przykuwają uwagę nie tylko najmłodszych czytelników, dlatego po książkę może sięgnąć każdy. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli dowiedzą się z niej coś ciekawego. Dużym plusem jest to, że Lilianna Fabisińska ujęła temat bardzo szeroko, dzięki czemu poznamy także chmury burzowe, a nawet efekt wybuchy bomby atomowej.
Wielki format, solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony i odpowiednio rozmieszczone niedługie teksty sprawiają, że w książce można zginąć na parę godzin. Ilustracje Asi Gwis pomagają w utrwalaniu wiedzy. Książka nie jest typowym atlasem grzybów. Bardziej przypomina barwną opowieść o tych niezwykłych bytach. To sprawia, że czytelnicy nie mogą oderwać się od lektury.
Zdecydowanie polecam każdemu laikowi pragnącemu poznać grzyby.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza