Etykiety

niedziela, 28 stycznia 2018

Agnieszka Surna, Przemysław Surna "Pikapidula. Wszyscy na pokład!"Agnieszka Surna, Przemysław Surna, Pikapidula. Wszyscy na pokład!, Warszawa „Egmont” 2017
Lubicie podbijać świat? Zdobywać nowe lądy? Wyruszać w nieznane? A może Wasze dzieci są podróżnikami pełnymi fantazji i potrafią wciągnąć Was w wir własnej zabawy, której wyobraźnia nie zna granic? Dla takich małych odkrywców jest komiks „Pikapidula. Wszyscy na pokład!”, która co prawda przemyca stereotypowe podziały ról płciowych dorosłych, ale pozwala na swobodę głównej bohaterce wychodzącej poza ograniczenia kulturowe. Wśród załogi statku kapitana Pikapiduli są mama (kuk), tata (bosman), pies i świnka (majtkowie). Prawdziwa załoga pirackiego okrętu musi mieć prawdziwe tatuaże zrobione długopisem oraz jeść prawdziwie morskie jedzenie z okiem potwora na czele. Wśród wielu przygód nie może też zabraknąć mieszkania na bezludnej wyspie czy porwania przez kołdozaura i podwodnych wypraw z syrenkami. Prawdziwa piratka gotowa jest na wszystko, przez co rodzice muszą stawiać czoło niezwykłym wyzwaniom, wśród których nie zabraknie potworów bałaganu i nauczycielki. Po wielu lat parnia się morskim rzemiosłem musi też przyjść czas na ważne życiowe zmiany: sprzedaż okrętu, aby móc rozpocząć nowe życie i podjąć nowe wyzwania.
Komiks Agnieszki Surmy jest zbiorem krótki, jednostronowych scenek z życia dziewczynki posiadającej niezwykłą wyobraźnię i zafascynowanej pirackimi opowieściami. W swoje przygody włącza wszystkich członków rodziny. Pokazane przez twórców scenki doskonale pokazują młodym i starszym czytelnikom domowe życie okraszone pasją jednego z mieszkańców. Dzięki tym wyobrażeniom codzienność zostaje pięknie urozmaicona i po dziecięcemu zaczarowana.
Każda przygoda ma zaskakujący zwrot akcji i ujawnia potęgę wyobraźni bohaterki pakującej się w różne opresje. Bardzo podobało mi się elastyczne podejście rodziców do tematu, ich umiejętność wykorzystania zainteresowań córki w zachęcaniu do udziału w zwykłych pracach: od mycia naczyń po dbanie o ogródek. Zabiegani i zajęci codziennością rodzice zawsze pojawiają się wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja, a tych sytuacji jest bardzo dużo, dzięki czemu nie stają się oni tłem, ale aktywnymi uczestnikami życia córki.
Kolorystycznie i graficznie komiks jest interesujący i skutecznie przyciąga uwagę młodych czytelników. Agnieszka Surna rezygnuje z klasycznych kadrów i zamiast tego tworzy owalne pola, na tle których rozgrywa się akcja. Nie ma tu ostrych przejść z jednej scenki do drugiej tylko delikatne, pastelowe granice. Całość interesująca i zachęcająca do korzystania z wyobraźni, oddawania się niezwykłym przygodom, wykorzystywania otoczenia do zabaw.
Komiks powinien zainteresować uczniów nauczania początkowego, a nawet przedszkolaków. Niewielka ilość kadrów na stronie pozwala początkującym czytelnikom na odnalezienie się w świecie komiksu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza