Etykiety

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Małgorzata Urszula Laska "Tajemnica Żabiej Wyspy" il. Marta KowalskaMałgorzata Urszula Laska, Tajemnica Żabiej Wyspy, il. Marta Kowalska, Inowrocław „Białe Pióro” 2016
„Tajemnica Żabiej Wyspy” to opowieść sprawiająca, że w naszej głowie rodzi się wiele pytań: Czy można powiedzieć, że ktoś jest z natury zły? Czy można naiwnie i bezgranicznie ufać? Kiedy dawać kolejne szanse? I wiele innych dotyczących relacji z ludźmi.
W świat Żabki Śmieszki wchodzimy, kiedy dostrzega ją jedna z dziewczynek biorących udział w szkolnej wycieczce. Kontakt z małymi wędrowcami uzmysłowił młodziutkiemu płazowi, że są istoty wyglądające inaczej niż on. Pod wpływem słów jednej z dziewczynek żabka zaczyna się zastanawiać czy faktycznie jest taka straszna. Dostrzega zalety swojej urody i stwierdza, że jest piękna.
Ważnym zwrotem akcji jest poznanie Sysi – żmii, z którą nawiązuje znajomość. Ich wspólna wędrówka na Żabią Wyspę zaczyna się od zainteresowania bocianem przez Śmieszkę i wezwania Sysi do sądu. Po drodze nikogo nie cieszy widok węża. Większość zwierząt ucieka, ponieważ było świadkami zjadania przez żmiję ich znajomych.
W sądzie pod adresem Sysi pada wiele oskarżeń. Wszyscy chcą ukarać złą żmiję, co Żabkę Śmieszkę dziwi, ponieważ jeszcze nic złego jej nie spotkało ze strony nowej przyjaciółki. Skazanie żmii na wygnanie sprawia, że i żabka czuje się samotnie. Mieszkańcy wyspy nie są zainteresowani jej towarzystwem, a ich koncert nie wzbudza zachwytu. Samotna noc na mchu odmienia jej życie. Bohaterka poznaje Artura- żabę, srokę zbierającą świecidełka, ślimaka i wiele innych zwierząt. Odkryje też tajemnicę Żabiej Wyspy: podziemne korytarze stworzone przez króla żab. Pozwalająca chronić podopiecznych konstrukcja okaże się bardzo przydatna w czasie chronienia przyjaciół przed żądnymi łatwego zarobku ludźmi.
Naiwna Śmieszka to bohaterka budząca sympatię nawet największych naturalnych wrogów. Dostrzeganie w każdym pozytywnych cech sprawia, że pragną oni się zmieniać w myśl zasady: stajemy się tacy jak tego oczekuje otoczenie.
Książka Małgorzaty Urszuli Laski to pouczająca opowieść o sile współpracy i mocy przyjaźni. Pisarka uzmysławia dzieciom jak wiele można zdziałać, kiedy ma się dobrze zorganizowaną „drużynę”.
Duża czcionka, dobrze rozmieszczony tekst na stronach oraz ilustracje Marty Kowalskiej doskonale uzupełniają lekturę. Przeplatanie kolorowych obrazków z kolorowankami zachęca młodych czytelników do tworzenia własnych rysunków i ćwiczenia umiejętności posługiwania się kredkami, rozwijania zmysłu artystycznego.
„Tajemnica Żabiej Wyspy” to lektura na jeden wieczór. Doskonale sprawdza się w czasie wspólnego czytania z dzieckiem. Dzięki dużej czcionce zerówkowicze i pierwszoklasiści z powodzeniem mogą śledzić tekst, a starsze dzieci samodzielnie czytać.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza