Etykiety

czwartek, 11 stycznia 2018

Anonim "Abencerrag. Historia Abindárraeza i pięknej Haryfy"

Anonim, Abencerrag. Historia Abindárraeza i pięknej Haryfy, tł. Florian Śmieja, Wrocław 1995.
Historia opowiada o Rodrygu de Narváez, Abecerragu, Haryfie, jej ojcu i królu Granady. Za czasów Don Fernando, który zdobył Antequerę, żył Rodryg de Narváez, który był bardzo mężny. W tych czasach w Hiszpanii uważano je za naturalne a w Rzymie sławiono za wspaniałe czyny. Rodryga mianowano komendantem Álory (to drugie miasto pod jego opieką), która często potrzebowała ochrony przed najeźdźcami. Kasztelan namawia swoich rycerzy z Álory, aby poszli na wojnę z Maurami.
Z dziewięcioma uzbrojonymi mężami wyjechał tajemną bramą. Drużyna dzieli się na dwie grupy na rozstaju dróg, by zwiększyć szanse znalezienia nieprzyjaciela. Grupa bez Rodryga usłyszawszy konia, na którym jechał Maur, schowała się na poboczu drogi. Bogaty i wysportowany Maur śpiewał o sobie: „Urodzony w Granadzie,/ w Cantamie wychowany,/ w Coín zakochany,/ a żyję na granicy Álory”. Podczas pojedynku z tym szlachetnie wyglądającym Maurem przemieszczali się w stronę drużyny Rodryga de Narváez, który był zdziwiony dzielnością przeciwnika. Rodryg de Narváez podczas pojedynku z Maurem zwyciężył i darował dzielnemu wojakowi życie. Kiedy namawiał przeciwnika do poddania ten odpowiedział mu: „Zabić mnie możesz, bo masz mnie w swojej mocy. Ale zwyciężyć może mnie tylko ten, kto raz mnie już zwyciężył”. Maur okazuje poddaństwo. Kiedy słyszy, że walczył z Rodrygiem de Narváez cieszy się, że mógł poznać tego rycerza, ponieważ dużo o nim słyszał. Chce kasztelanowi na osobności wyjawić sekret, dlatego namawia go do oddalenia jego drużyny.
Pokonany okazuje się być Abindarráezem Młodszym pochodzącym z Granady (wuj Maura nosi też to samo imię). W Ganadzie żył dawniej ród Abencerregów, kochany i ceniony przez inne rody i poddanych. Byli wzorem dla wszystkich. Pewnego dnia król wykrył (być może nie prawdziwy) spisek dziecięciu Abincerregów i kazał ich stracić nocą, by lud się nie zbuntował. Majątki skonfiskowano, domy zniszczono, a krewni nie mogli mieszkać już w Granadzie. Tylko dziadek i ojciec Abindarráeza Młodszego mogli pozostać, pod warunkiem, że ich dzieci będą poza granicami królestwa. Abindarráez Młodszy po narodzinach został wysłany przez ojca do Cartamy, gdzie wychowywał się z córka tamtejszego kasztelana, będącego przyjacielem jego ojca. Podobała mu się przybrana siostra. Przez wiele lat męczył się w miłości myśląc, że darzy uczuciem własną siostrę. Haryfę bardzo kochał ojciec; nie miała matkim ponieważ zmarła przy porodzie. Po latach dowiedział się, że nie jest ona jego siostrą, co go bardzo ucieszyło, a później nie mogąc oglądać ukochanej Haryfy, cierpiał.
Król Granady w nagrodę za zasługi kasztelana Cartamy wysłał go do Coín graniczącego z Álorą. Haryfa i Abindarráez Młodszy rozpaczali z powodu nadchodzącego rozstania. Ukochana obiecała mu wierność i przywiązanie oraz że będzie go wzywać do siebie w razie trudności. Dziś jego pani wezwała go przez służebną, ponieważ jej ojciec wyjechał do Granady wezwany przez króla.
Rodryg de Narváez puszcza Maura, by mógł zobaczyć ukochaną, ale każe mu przysiąc, że w ciągu trzech dni zgłosi się do niego do niewoli.
Abindarráez Młodszy pojechał do Coín do ukochanej. Na znak przybycia uderzył włócznią w bramę. Zostawił zbroję przy koniu i pobiegł do ukochanej. Haryfa ma być wydana za bogatszego i chce dać ukochanemu dowód miłości. Abindarráez Młodszy opowiada Haryfie o zdarzeniach, które mu się przytrafiły w drodze do niej i że został niewolnikiem kasztelana Álory. Haryfa obiecuje go wykupić. Kiedy Kochanek nie chce, aby dziewczyna jechała za niego i prosiła o możliwość wykupienia, ona decyduje się jechać z nim jako niewolnica.
Po drodze do Álory dowiadywali się wspaniałych rzeczy o kasztelania. Napotkany wędrowiec opowiada, że kasztelan Álory był wcześniej kasztelanem w Antequerze, gdzie miłował i służył damie, która kochała męża. Mąż zachwalał Rodryga, jako dzielnego rycerza. Dama postanowiła okazać mu troszkę przychylności. Rodryg dowiedział się, że mąż damy sławi jego imię, dlatego oddalił się od niej i przezwyciężył swoje słabości.
Maur z ukochaną przybył na zamek kasztelana Álory. Abindarráez Młodszy z Haryfą oddają się w ręce kasztelana. Rodryg daje im komnaty, aby wypoczęli po podróży. Każe leczyć rany Maura, które te zdobył w potyczce. Abindarráez Młodszy prosi Rodryga de Narváez o wstawiennictwo u króla, by ten wybłagał u ojca Haryfy przebaczenie za jej nieposłuszeństwo. Rodryg napisał list do króla ze wstawiennictwem za dzielnym Maurem i jego ukochaną, by mogli być razem. Król rozkazuje kasztelanowi Coín, aby wybaczył dzieciom i przyjął ich do siebie. Rodryg daruje Maurowi i Haryfie wolność. Abindarráez Młodszy dzięki teściowi wysłał Rodrygowi de Narváez złoto, broń i konie, aby odwdzięczyć się za wolność. Rodryg przyjmuje konie i broń, a pieniądze odsyła Haryfie. Między chrześcijaninem a parą kochanków nawiązała się serdeczna przyjaźń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz