Etykiety

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Urszula Kozłowska "Historia pewnego jajka" il. Kazimierz WasilewskiUrszula Kozłowska, Historia pewnego jajka, il. Kazimierz Wasilewski, Kraków „Skrzat” 2006
Matki bywają rożne: od odpowiedzialnych po roztrzepane, od biologicznych po przybrane. Właśnie o tych ostatnich jest wierszowana opowieść Urszuli Kozłowskiej „Historia pewnego jajka”, w której roztargniona kura znosi jajko na łące i o nim zapomina. Porzuconym „maleństwem” zajmuje się kaczka i indyczka, ale każda z nich ma własne sprawy, a do tego na noc wraca do kurnika. Zrozpaczone jajko otrzymuje pomoc od sowy, która zabiera je do gniazda i wbrew opinii innych ptaków dba o nie, a później o kurczaka najlepiej jak potrafiła. Poświęcenie i trud przyniosły wspaniałe efekty: kurczak dorósł i mógł ruszyć w świat, aby założyć własną rodzinę, ale nigdy nie zapomina o przybranej matce.
Urszula Kozłowska poruszyła w tej opowieści bardzo wiele ważnych tematów: od odpowiedzialności, przez podporządkowanie się woli tłumu, umiejętność wyrwania się ze schematów i wielkie miłości wychodzącej poza związki biologiczne. Niedługa publikacja pozwala poruszyć kwestię adopcji i wyjaśnić dziecku, że czasami przybrane matki mogą być lepsze.
Wydana przez Wydawnictwo Skrzat historia zawiera piękne ilustracje Kazimierza Wasilewskiego. Proste rysunki ze zwierzętami skutecznie przyciągają uwagę najmłodszych czytelników. Sztywna, śliska okładka, solidny papier, duże czcionki i dobre zszycie stron dopełniają całość. Niewielkie rozmiary książki pozwalają na cieszenie się lekturą w czasie spacerów, ponieważ bez trudu zmieści się w dziecięcym plecaku.
„Historia pewnego jajka” to bardzo przyjemna czytanka dla przedszkolaków. Bogactwo nazw ptaków i ich ilustracji pozwolą wzbogacić słownictwo. Dużym plusem (jak wszystkich książek wydawnictwa) jest również bardzo przystępna cena.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza