środa, 5 września 2018

Lara Bryan i in. "Zegar i kalendarz. Zagadki i łamigłówki" il. Luana Rinaldo


Lara Bryan i in., Zegar i kalendarz. Zagadki i łamigłówki, il. Luana Rinaldo, tł. Barbara Górecka, Warszawa „Zielona Sowa”
Nie ma nic bardziej fascynującego dla dzieci jak umiejętność odczytywania godziny. Mali odkrywcy z zafascynowaniem potrafią bawić się zegarem, obserwować tykającą wskazówkę sekundnika, zmieniające się cyfry na wyświetlaczu zegara elektronicznego. Fascynacja tym urządzeniem jest pierwszym krokiem do rozumienia czasu, jego ulotności, możliwości umiejscowienia wydarzeń. Daje też możliwość planowania. Zegar należy do jednych z tych praktycznych i bardzo potrzebnych zabawek rozwijających zmysł matematyczny, pomagających w nauce liczb i bardzo ważnym rozwijania umiejętności planowania, przewidywalności. Warto taką zabawę wzbogacić książkami z ruchomymi zegarami oraz ćwiczeniami pomagającymi nauczyć się korzystania z zegara.
W tym miesiącu do naszych rąk trafiła bardzo interesująca, barwna i pomagająca w nauce książka „Zegar i kalendarz. Zagadki i łamigłówki” pomagająca zrozumieć upływ czasu oraz rozwinąć umiejętność planowania. Ćwiczenia podzielono na cztery części. W pierwszej i drugiej dzieci poznają różne rodzaje zegarów. Przy okazji uczą się odczytywania godziny przed i po południu, dowiadują się, w jaki sposób korzystać z zegarów tradycyjnych i cyfrowych. Nie zabraknie tu ciekawostek dotyczących jednostek czasu i z czym można skojarzyć kolejne jednostki czasu: sekunda, minuta, godzina. Na początku książki młodzi czytelnicy poznają dokładną budowę zegara. Trzecia i czwarta część poświęcona jest ćwiczeniom praktycznym. Przy okazji dzieci dowiedzą się jakie istnieją jednostki czasu (czyli powtórka z tego, co było na początku), w jaki sposób korzystać z osi czasu, a następnie jak dzieła czas na świecie, czym są strefy czasowe. Na końcu młodzi czytelnicy znajdą quizy pomagające sprawdzić poziom zdobytej wiedzy. Znajdujące się na ostatnich stronach odpowiedzi pomogą dzieciom w samodzielnej pracy, nauczą samodzielności w weryfikowaniu własnych osiągnieć. Tuż za nimi mamy do dyspozycji cztery strony naklejek do wykorzystania w trakcie ćwiczeń. To pozwala urozmaicić naukę.
Bardzo dużym plusem publikacji jest to, że autorka wszystko dokładnie wyjaśnia krok po kroku, dzięki czemu dziecko może całkowicie samodzielnie sięgnąć po książkę i bez pomocy rodziców dowiedzieć się, w jaki sposób mierzyć oraz odczytywać czas. Ćwiczenia są interesujące, wzbogacone pięknymi, kolorowymi ilustracjami, ciekawymi historiami. Poziom trudności rośnie z każdą zdobytą informacją pozwalając ją sprawdzić w praktyce i utrwalić. Dzieci mogą wcielać się tu w superbohaterów, chemików, kosmonautów, podróżników w czasie, ogrodników, , ale i też opowiadać o swojej codzienności, w której jest czas na basen, zabawę, urodziny, posiłki, czynności higieniczne. Dzięki temu przemycamy naszym pociechom świadomość, że te czynności są bardzo ważne w ciągu dnia. Interesujące opowieści zmieniają nudne ćwiczenia w wielką przygodę z baśniowymi bohaterami, labiryntami, prostymi zadaniami matematycznymi.
Całość skutecznie przyciąga uwagę. Piękne ilustracje, odpowiednia ilość zadań na stronie pozwala na wykorzystanie koncentracji przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Bardzo dobrze sklejone strony i tekturowa okładka pomogą w zadbaniu o estetykę ćwiczeń.
W wydawnictwie „Zielona Sowa” w serii „Zadania i łamigłówki” ukazały się również: „Dodawanie i odejmowanie”, Tabliczka mnożenia” oraz „Ułamki zwykłe, dziesiętne, procenty”. Każda z tych publikacji jest barwna, interesująca, pomaga rozwinąć zainteresowanie dziecka matematyką.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz