Etykiety

czwartek, 20 września 2018

Roman Kołtoń "Od Euro do Mundialu. Prawda o reprezentacji"


Roman Kołtoń, Od Euro do Mundialu. Prawda o reprezentacji, fot. Roman Kołtoń i in., Poznań „Zysk i S-ka” 2017
Piłka nożna to jeden z tych sportów, który nie dość, że uznawany jest za męski to jeszcze mimo różnych niepowodzeń ciągle budzi nadzieję w powodzenie naszej reprezentacji. Zawsze mnie zastanawiało, że niewiele mówi się o innych dyscyplinach i niewielkie pieniądze zarabiają zawodnicy w porównaniu z piłkarzami. Ten fenomen przekłada się również na powstawanie licznych filmów, wydawaniu książek związanych z tą dyscypliną. Kolejne wielkie rozgrywki to miliardy złotych przepływających w różnych kierunkach: od gadżetów, przez sprzęt, sale, nowe obiekty sportowe po publikacje. Ja jestem zdecydowaną laiczką w obserwowaniu wszelkich rozgrywek, ale za to chętnie sięgam po książki będące źródłem rozmyślań o tworzeniu osobowości i kreowaniu gwiazd w postnowoczesności. Publikacje dotyczące sportu są jednymi z ciekawszych pod tym względem, ponieważ (w przeciwieństwie do tych politycznych) mniej w nich manipulacji, a więcej faktów.
Rok 2016 przyniósł kolejne emocje, zachęcił do biernego interesowania się sportem, śledzenia dokonań mistrzów. Polska Reprezentacja Narodowa zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata oraz doszła do ćwierćfinałów. Dla wszystkich były to wielkie wydarzenia, możliwość pokazania naszego kraju na arenie międzynarodowej, sprawdzenia umiejętności naszych piłkarzy.
Z książki Romana Kołtonia, który od ponad dwudziestu lat jest dziennikarzem przy reprezentacji, komentatorem sportowym dowiemy się o sportowej otoczce, zobaczyć otoczkę mistrzostw, przenieść się w piękne regiony, udać w podróż do słonecznej Francji. Publikacja obfituje w zdjęcia, wywiady. Z rozmów ekspertów możemy wiele dowiedzieć się o znaczeniu poszczególnych grup, tworzenia marki oraz na temat dawnych zwycięstw. „Od Euro do Mundialu” pozwala nam poczuć klimat Euro, przypomnieć sobie ważne mecze, jeszcze raz przeżyć zwycięstwa i porażki, przenieść się za kulisy innych reprezentacji i ich dokonań.
Kołtoń w swojej książce dzieli się nie tylko faktami, ale też i własnymi przemyśleniami dotyczącymi piłki nożnej, istniejących w niej zależności, teoriami na temat tego, co by było, gdyby pewne rzeczy się wydarzyły. Poważny tekst przeplatany jest zabawnymi anegdotami, dzięki czemu w czasie czytania nie nudzimy się.
Dużą zaletą książki jest lekki język, przystępnie napisane informacje, interesujące wywiady zestawione w ciekawy sposób pomagające takim laikom jak ja lepiej przyjrzeć się temu, co dzieje się dookoła piłki nożnej. Do tego naprawdę duża ilość zdjęć sprawiają, że publikację czyta się bardzo szybko. Całość dopełniają bardzo dobrze sklejone strony.
Książkę polecam wszystkim, którzy chcą się więcej dowiedzieć o piłce nożnej.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza