Etykiety

poniedziałek, 24 września 2018

MPZ | Marcin Chomicki. Cząstki elementarne | PIĄTEK, 28 września, godz.19

Zapraszamy na wernisaż wystawy


w piątek, 28 września o godz. 19
Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3
 Marcin Chomicki traktuje swoje rzeźby-obiekty jako rozrastające się komórki organizmu, zmieniające przestrzeń miejską. Zachowują się jak autonomiczne, samowystarczalne byty gotowe ewoluować w bardziej złożone, ekspansywne struktury.
Prezentowane na wystawie rzeźby są formami wyjściowymi, które mogą zostać użyte do stworzenia małej architektury modularnej dla Warszawy. Artysta nawiązuje w swojej koncepcji do idei integracji sztuk — procesu łączenia w jednej formie rzeźby, architektury, malarstwa i założeń przestrzennych. Utylitarne rzeźby będą zmieniać zastaną przestrzeń, wydobywając jej walory oraz inicjując proces integracji mieszkańców. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera fakt modułowości obiektów. Otwiera to nieskończone możliwości przekształcania i dostosowywania przestrzeni do potrzeb użytkowników. Istotnym elementem jest udział roślin jako żywego materiału rzeźbiarskiego. Inspiracją dla rzeźb są między innymi obiekty małej architektury napotkane w przestrzeni miejskiej Warszawy, będące poddanymi entropii powidokami modernistycznej wizji miasta. Wyjęte z kontekstu miasta, rozłożone na cząstki elementarne i przetworzone w nową formę, powrócą w przestrzeń miejską ze zdwojoną siłą.
Projekt powstał dzięki stypendium m.st. Warszawy.
Marcin Chomicki (ur. 1976) — ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2005) oraz asyriologię na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego (2000). Od 2004 roku pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni, w 2011 uzyskał stopień doktora sztuk pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, malarstwem, fotografią, animacją 3D. Współzałożyciel i współprowadzący Galerię 2.0, która działała przy ASP w Warszawie w latach 2009–2013. Mieszka i pracuje w Warszawie.
kuratorka: Julia Harasimowicz
sponsor MPZ: Benq
sponsorzy wernisażu: Freixenet, Chocolissimo
patroni medialni: Stolica, artinfo.pl
Wystawa prezentowana 29.09–14.10.2018
Miejsce Projektów Zachętyul. Gałczyńskiego 3
wtorek–niedziela, godz. 12–20
wstęp wolny

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza