Etykiety

środa, 26 września 2018

Seria książek "8 wierszyków dla małych smyków"


Czasami trafiają do mnie książki, z których rozliczam się od ręki. Inne czekają rok. Do tych drugich należą czytanki dla dzieci Zenona Sielskiego. Wszystkie przeczytane od razu po otrzymaniu, ale nie pisałam o nich z dwóch ważnych powodów: nadmiar książek i tempo, w jakim pochłonęłyśmy te książki. Pół godziny i trzy książki przeczytane na wszystkie strony,  a później zginęłyśmy w kolejnych. I w końcu po paru miesiącach znowu do nich wróciłyśmy, abym w końcu mogła podzielić się z Wami moimi odczuciami i doświadczeniami.
Książki wizualnie są ładne. Dzieciom podobają się proste, bardzo kolorowe ilustracje. Wielki plus jest taki, że sporo w nich jest zwierząt. W naszym domu to ważne. Wszystkie ulubione książki córki są lekturami ze zwierzakami. Kolejny plus to śliski papier. Troszkę zaskakuje szycie stron (a raczej spięcie): jest ono takie typowe, jak w przypadku 32 kartkowych zeszytów. Dzięki temu książki są trwałe, pod warunkiem, że dziecko nie zacznie ciągnąć środkowych stron.
Teściowo dla dzieci lektura również jest interesująca, a nawet zachęca do śmiechu. Mimo, że w książkach pojawiają się tematy mielone w wielu innych utworach to odkryjemy, że naszym dzieciom wcale to nie przeszkadza, a wręcz zachęca do kolejnej odsłony znanej historii. W utworach znajdziemy motywy zaczerpnięte z innych bajek, baśni i piosenek dla najmłodszych. Proste rymy, z prostymi zasadami i przestrogami. Wśród licznych utworów znajdziemy motyw nieposłusznej żabki i bociana, opowieść o owocach i warzywach (zamiast straganu jest pociąg), kotkach łasuchach. W interesujący sposób poruszono problem porzucania dzieci w „Kukułczym jaju”, beztroskiego pasikonika muzyka, o sroce, smokach i wielu bajkowych stworach. Znane motywy przepleciono codziennością: szkolnym życiem, poszukiwaniem zgubionych zabawek, objadaniem się.
Każdy z rymowanych wierszy ma wyrazisty morał, który przedszkolami bez problemu są w stanie wskazać. Książki posiadają wydźwięk wychowawczy: chwalą właściwe postawy, pokazują w złym świetle te złe, zachęcają do życzliwości, odpowiedzialności, dzielenia się, umiaru oraz niesienie sobie pomocy. Jeśli chodzi o stronę językową to przez wszystkie utwory mknie się, a wszystko przez to, że posiadają odpowiednie rymy, zdania mają stronę czynną, a do tego na każdej stronie mamy sporą ilość ilustracji. Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza