Etykiety

sobota, 8 września 2018

Sylvia Bishop "Panna Jones i Książkowe Emporium" il. Ashley King


Sylvia Bishop, Panna Jones i Książkowe Emporium, il. Ashley King, tł. Patryk Gołębiowski, Warszawa „Zielona Sowa” 2018
Czy kiedykolwiek marzyliście, aby posiadać własną księgarnię lub bibliotekę? Ja tak. Chciałam mieć wielki budynek w wszelkimi dostępnymi na świecie książkami. Marzyłam, że będę mogła się nimi dzielić z innymi, zarażać pasją czytania, zachęcać do rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy. Marzenie spełniło się częściowo: od czasu do czasu mogę dzielić się z Wami książkami. Jednak piękna wizja księgarni czy biblioteki pozostała, dlatego bohaterzy, których życie toczy się wokół książek są mi szczególnie bliscy. Kolejna rzecz, która mnie urzeka to spostrzegawczość, umiejętność analitycznego podejścia do problemów, pomysłowość i duża dawka magii. Wszystko to znajdziemy w najnowszej książce Sylvii Bishop znanej z pięknej opowieści „Słoń Eriki”.
Poprzednia książka to piękna opowieść o odpowiedzialności, przyjaźni, zaufaniu, pozorach. Dzieci dowiadują się z niej, że posiadanymi zwierzętami trzeba się opiekować, dbać o nie, nawet kiedy komunikacja zwrotna bywa utrudniona. Mali czytelnicy odkryją również jak ważna jest ostrożność w kontaktach z nowo poznanymi ludźmi, którzy mogą mieć zupełnie inne intencje niż nam się wydaje. Do tego wścibskie sąsiadki mogą okazać się bardziej miłe niż może nam się wydawać. Książka jest zdecydowanie pouczająca i zachęcająca do dyskusji na wiele tematów: od samodzielności po zależność od innych.
Tak samo jest w przypadku „Panny Jones i Książkowego Emporium”. Sylvia Bishop tym razem zabiera nas do małej, prowincjonalnej księgarni „Pod Białym Jeleniem”. Nim powstała tu mała „świątynia” książek mieścił się tu pub dokładnie pod tą samą nazwą. Ładny szyld i nazwa zostały. Zmienił się właściciel i przeznaczenie lokalu: stał się domem i księgarnią dla kobiety z dwójką dzieci. Ich życie z jedne strony ma w sobie sporo z sielanki toczącej się wokół lektur, a z drugiej pełne jest braków. Biznes nie przynosi oczekiwanych dochodów. Mama Znajdy i Michaela powoli sprzedaje swoją biżuterię i cenne przedmioty, aby starczyło na opłaty.
Mimo tych niedogodności nie wyobrażają sobie, że mogliby się zajmować czymkolwiek innym. Kiedy Netty (mama) znajduje w gazecie ogłoszenie o wielkiej loterii Alberta Montgomery’ego i zgłasza się do konkursu wiemy, że już za chwilę nic w ich życiu nie będzie takie jak do te pory. Wydawałoby się, że wygranie największej, najwspanialszej, najbardziej znane księgarni sprawi, że bohaterzy będą żyli długo i szczęśliwie w dostatku. Ku ich zaskoczeniu nowa własność przysparza tylko wielu problemów, a wszystko przez tajemniczego mężczyznę twierdzącego, że sprzedał poprzedniemu właścicielowi zabytkowy rękopis dzieł Williama Shakespeare’a. Mieszkańcy księgarni dnia na dzień mogą stać się jeszcze biedniejsi niż przed wygraną. Aby tego uniknąć potrzebna będzie niezwykła spostrzegawczość oraz pomysłowość Znajdy, a także zespołowa praca.
Napisana przez Sylvię Bishop opowieść jest bardzo prosta, ale jednocześnie trzyma w napięciu. Zwroty akcji pozwalają mieć nadzieję na kolejne szybkie zakończenia przygody, ale nim to nastąpi to jednak minie troszkę czasu. Akcja toczy się w ciągu tygodnia. Niby niewiele czasu, ale za to jak bardzo zmieniających życie każdego z bohaterów.
„Panna Jones i Książkowe Emporium” to przede wszystkim opowieść o umiejętności wykorzystania naszych mocnych stron oraz o tym, że zawsze możemy nadrobić braki, nauczyć się nowych rzeczy, bo na to nigdy nie jest za późno. Ponad to czytelnicy dostają piękną opowieść o miłości w rodzinie. Jest to uczucie pomimo naszych wad, a nie za osiągnięcia. Młodzi czytelnicy dowiedzą się również, że zawsze lepiej zaangażować inne osoby do realizacji celu niż działać w pojedynkę. Do tego dzieci dowiedzą się sporo na temat druku, starych książek, papieru.
Całość oprawiono w solidną oprawę. Bardzo dobrze zszyte strony wzbogacono czarno-białymi ilustracjami Ashley’a Kinga. Duża czcionka, dobrze rozmieszczony tekst, niedługie rozdziały i zdania w stronie czynnej sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie również na głos. „Panna Jones i Książkowe Emporium” to interesująca propozycja książkowa dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza