Etykiety

czwartek, 17 czerwca 2021

Stuart Atkinson "Przewodnik kotki po nocnym niebie" il. Brendan Kearney


Nocne niebo jest tym, co fascynowało ludzkość od wieków. Tajemnicze migoczące światełka przykuwały wzrok, zachęcały do obserwowania i snucia opowieści. Poszukiwanie zależności, stałych punktów sprawiło, że szybko rozwinęła się nauka o gwiazdach. Oczywiście nie zabrakło tu czynnika religijnego i wiele opowieści obrosło w historie o bogach oraz herosach. Wiedza o ułożeniu gwiazd i Księżyca szybko stała się tą, która pozwoliła zapanować nad niewykształconym ludem. Do dziś nocne niebo to pretekst do snucia niezwykłych opowieści o pozaziemskim życiu, a wszystko przez to, że patrząc na nie przypominamy sobie, że istnieje coś poza tym, co mamy codziennie w zasięgu wzroku i to coś pobudza naszą wyobraźnię, bo jest odległe, tajemnicze i nadal niezbadane. Są jednak obszary naszego nieboskłonu, który już znamy i rozumiemy bardzo dobrze. Dzięki usystematyzowanej wiedzy możemy przekazywać ją kolejnym pokoleniom, aby rozbudzić ciekawość i wprowadzić w obszar „wtajemniczenia”, czyli umiejętności dostrzegania i rozróżniania różnorodnych obiektów.
W książce „Przewodnik kotki po nocnym niebie” na spacer po tajnikach układu gwiazd zabiera nas kotka Felicity, która uwielbia wpatrywać się w gwiazdy. Przygodę zaczynamy od właściwych przygotowań, czyli wyboru stroju oraz odpowiedniego miejsca wolnego od blasku miejskich latarń, jak robić to bezpiecznie. Czytelnicy z książki dowiedzą się czym jest zanieczyszczenie świetlne, jak odróżnić planety od gwiazd i satelit. Do tego nie zabraknie historii początków badania nocnego nieba, odkrywania ważnych zjawisk, wyciągania wniosków. Dalej dowiemy się, czym są gwiazdy i jak bardzo różnią się między sobą. Przyjrzymy się konstelacjom, ruchomym i nieruchomym obiektom, dwóm najważniejszym gwiazdom na niebie, zmianom pór roku i zależności wyglądu nieba od tego oraz najlepiej widziane gwiazdozbiory. Znajdziemy też informacje o Drodze Mlecznej, przyjrzymy się fazom Księżyca, Układowi Słonecznemu, wyglądowi planet, bolidom i meteorytom, zorzy polarnej, sztucznym satelitom. Młodzi czytelnicy dowiedzą się też, gdzie szukać informacji o mapie nieba. Odkryją, że telefon może być też przydatny do nauki. Na końcu książki znajdziemy słownik najważniejszych pojęć. Każdy z poruszonych tematów to osobna opowieść o zjawiskach.
„Przewodnik kotki po nocnym niebie” pomaga stopniowo zainteresować dzieci astronomią, rozbudzić miłość do zjawisk na niebie, wprowadzić w najważniejsze informacje, które powinien posiadać uczeń szkoły podstawowej, a całość napisana w taki sposób, że śmiało można sięgnąć po lekturę z przedszkolakami i zachęcić do obserwacji. Książka będzie dobrym wprowadzeniem przed wyprawą do obserwatorium czy zwyczajnym podziwianiem nocnego nieba.
Sporym plusem tej publikacji jest to, że zawiera naprawdę szeroki wachlarz wiadomości, ciekawostek, pozwala na proste wyjaśnienie wielu zjawisk, zobrazowanie zachodzących zmian, uświadomienie dziecka naszego położenia w kosmosie. Młody czytelnik wchodzi tu w świat pojęć specjalistycznych, ale przybliżonych w bardzo prosty sposób, dzięki czemu są zrozumiałe.
Dzięki pięknym ilustracjom, dobrze dobranej kolorystyce, stonowanym kolorom wprowadzającym w klimat nieba i ziemi dzieci chętnie sięgają po książkę. Solidna oprawa i dobrze zszyte kartki sprawiają, że książka jest trwała i estetyczna.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz