Etykiety

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka, Joanna Kończak "Jak to działa? Książki" il. Nikola Kucharska


W historii ludzkości powstało wiele ważnych wynalazków, ale najważniejszym jest pismo, a jeśli jest pismo to i w grę wchodzą książki. W jaki sposób przybliżyć swoim pociechom początki, historię kształtowania oraz w jaki sposób dziś wygląda praca nad książką? Warto sięgnąć po publikację Nikoli Kucharskiej z serii „Jak to działa?”.
W podróż po książkach udajemy się ze znanymi nam bohaterami: Ignacym (dziadkiem) oraz Klarą i Karolkiem (wnukami Ignacego). Senior jest tu prawdziwym miłośnikiem druku. To on rozpala w swoich potomkach miłość do nauki, odkrywania świata i czytania. Z nim dzieci udały się w podróż po organizmach zwierząt, ciele człowieka, placu budowy. Tym razem bohaterzy zabierają nas w różnorodne zakamarki bibliotek z kolekcją dziadka na czele, bo jest ona nie tylko bogata w dużą ilość egzemplarzy, ale też zawiera publikacje, które wypatrzono w antykwariatach i na specjalnych targach.
Tradycyjnie publikacja podzielona jest na kilka części. Pierwsza zabiera nas w świat najdawniejszych książek, czyli znajdziemy tu informacje o tym, na czym pisano w czasach, kiedy jeszcze nie znano papieru, gdzie można naprawić uszkodzone egzemplarze, dlaczego dla niektórych stare publikacje mają znaczenie, jakie są najstarsze zabytki zawierające pismo, do czego ono służyło, jak wyglądały gliniane tabliczki, czym jest kipu, w jaki sposób wykorzystywano liście roślin, jak wyglądało średniowieczne skryptorium, kto ozdabiał manuskrypty, dlaczego praca osób przepisujących książki była ważna i bardzo trudna, skąd skrybowie czerpali wiedzę, w jaki sposób ozdabiać manuskrypty. Sporo miejsca poświęcono też wynalezieniu papieru oraz współczesnym metodom produkcji.
W części drugiej wejdziemy do świata książek dostępnych dla każdego. Zrozumiemy jak wielkim i ważnym wynalazkiem był druk i w jaki sposób pomógł zrewolucjonizować dostęp do dzieł, wpłynął na szerzenie edukacji i poruszony zostanie problem możliwości rozwijania zainteresowań dzięki lekturom. Przy okazji przenoszenia się w czasie przyjrzymy się wynalazkowi Gutenberga, zobaczymy jak dawniej drukowano książki, a w jaki sposób robi się to dziś, dlaczego dawniej praca zecera była niebezpieczna. Dalej wejdziemy do fascynującego świata bibliotek i poznamy te najsłynniejsze, czyli nie zabraknie Biblioteki Aleksandryjskiej, biblioteki w Pergamonie czy Asyryjska obok tych współczesnych. Poznamy początki bibliotek narodowych, szerzenia idei udostępniania księgozbiorów. Następnie przyjrzymy się, jak wyglądają takie duże biblioteki i dowiemy się, dlaczego potrzebne jest tak wiele pomieszczeń oraz różnorodne katalogi, pracownicy zajmujący się określonymi czynnościami. Poznamy też księgozbiór rodziny Klary i Karolka, zobaczymy jak po bardzo zróżnicowane książki sięgają.
W trzeciej części zobaczymy jak przebiega proces pracy nad książką. Zajrzymy do wydawnictwa, poznamy różne ważne funkcje, osoby odpowiedzialne za dobór wydawanych tekstów, przygotowanie ich, promocję oraz dostawę do księgarń. Wchodzimy do pracowni pisarza, ilustratora, korektora, drukarza. Poznamy nietypowe książki, zawody dla bibliofili, a na końcu sześć inspirujących autorów. Całość ciekawa, przykuwająca wzrok i zachęcająca do poznawania historii oraz zawodów związanych pracą wokół książek.
„Jak to działa? Książki” świetnie wpisuje się w całą serię. Całość bardzo przystępna, interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok uwagę. Zaletą publikacji jest to, że chętnie sięgną po nią zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, którym pomoże przyswoić cenne informacje z budownictwa. Piękne ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej sprawiają, że książka jest estetyczna i jednocześnie zabawna, opierająca się na prostych skojarzeniach, dzięki czemu młodym czytelnikom będzie łatwiej wejść w temat. Seria „Jak to działa?” z ilustracjami Nikoli Kucharskiej to znakomita lektura dla dzieci mających wiele pytań. Wielkim plusem jest tez bogactwo głównych ilustracji w trzech rozdziałach. Pozwalają na naprawdę szerokie poznanie tematu i zdobycie wiedzy, którą powinien mieć opanowaną każdy uczeń. Matowa kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest solidna. Myślę, że z powodzeniem mogłaby być też wydrukowana w takiej formie jak seria „Rok w”, czyli całość kartonowa.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz