Etykiety

czwartek, 7 kwietnia 2022

Kami Garcia "Młodzi Tytani: Beast Boy kocha Raven" il. Gabriel Picolo


Tytani to niezwykłe istoty wywodzące się z mitologii greckiej będące poprzednikami bogów olimpijskich i stanowili równie ciekawą i rozbudowaną społeczność wywodzącą się od Uranosa i Gai. Demoniczne dzieci ojciec planował strącić do Tartaru, ale przy pomocy matki udało im się uniknąć tego strasznego losu i dzięki temu sieć zależności rozbudowywała się. Do tego doszły kolejne pokolenia niezwykłych istot płodzonych przez demony i rodzone przez kobiety. Do takich możemy zaliczyć Raven, której ojcem jest potężny demon Trigon stworzony na potrzeby świata DC, w którym jest największym wrogiem własnej córki. O jego losach możemy dowiedzieć się z serii „Młodzi Tytani” („Teen Titans”) i „Nowi Młodzi Tytani”(„New Teen Titans”). Z jego powodu Raven zebrała Młodych Tytanów (Teen Titans), a później powrócił jako główny antagonista wątku fabularnego Terror Trigona (Terror of Trigon). Demon ten jest najbardziej niebezpiecznym złoczyńcą, z jakim kiedykolwiek spotkali się tytani. Czczony jest przez Krwawy Kościół jest jednym z władców piekła. Swoją formę uzyskał dzięki połączeniu z członkinią sekty czczącej jego siłę. Dzięki złączeniu z wyznawczynią uzyskał określoną formę. Jego drogi z Arellą przecięły się dzięki jej przystąpieniu do Kościoła Krwi, który chciał się pozbyć Trogona. On jednak wcielił się w postać przystojnego mężczyznę, uwiódł kobietę, poślubił ją i spłodził córkę Ravenę, która wychowywana jest, aby potrafić tłumić emocje i kontrolować swoje demoniczne moce odziedziczone po ojcu, który zawsze w pewien sposób czuwał nad córką. Ich drogi się rozeszły, kiedy ona poznała jego prawdziwe plany. Dzięki wsparciu Teen Titans walczyła z ojcem., którego w końcu udało się uwięzić w międzywymiarowym więzieniu, z którego nadal ma wpływ na Raven. Owo więzienie to medalion. Zmęczona ciągłym zmaganiem się z ojcem szuka pomocy i właśnie w tym celu jedzie pociągiem na spotkanie z kimś, kto ma jej pomóc. Wtedy właśnie zaczyna się akcja „Młodych Tytanów”.
Druga z postaci, którą tu spotkamy to Beast Boy z przygód o Doom Patrol. Stworzona w latach 60. XX wieku postać to Garfield Logan będący nadczłowiekiem obdarzonym mocą przeobrażania się w dowolne zwierzę jakie ujrzy (także jego zdolności). Po rozstaniu z Doom Patrol dołącza do odnowionej Nowych Młodych Tytanów (New Teen Titans), złożonej przede wszystkim z nastoletnich superbohaterów. W Polsce jest znany również jako Besia i pojawił się w Młodych Tytanach (Teen Titans). I w animacjach Liga Młodych (Young Justice), oraz Młodzi Tytani: Akcja! (Teen Titans Go!).
Już wiemy z kim mamy do czynienia, więc możemy przyjrzeć się komiksowi.
Bestia i Raven w końcu się spotykają. Zaczyna między nimi iskrzyć, ale każde jest nieufne i stara się zachować dystans, ponieważ skrywa wielką tajemnicę. Po ostatniej akcji uwięzienia ojca Raven powoli odzyskuje pamięć i postanawia zabezpieczyć się na przyszłość i na stałe pozbyć się Trigona. Jest gotowa jechać w nieznane i zaufać osobie, która twierdzi, że wie, w jaki sposób jej pomóc.
Garfield Logan  przyjeżdża do Nashville, aby spotkać się z kimś, kto pomoże mu kontrolować nowo odkryte moce. Powoli coraz lepiej wychodzi mu panowanie nad niezwykłymi zdolnościami, które rodzice ukrywali przed nim.
Drogi Garfielda Logana i Raven przeplatają się w nowym miejscu. Spędzają wspólnie sporo czasu, w czasie którego oczekują na spotkanie z osobą, która ma im pomóc. Okazuje się, że oboje mają trafić do Slade’a Wilsona. Jednak coś staje na ich drodze i zostają porwani. Wówczas wychodzą na jaw tajemnice, które przed sobą ukrywali. Muszą mierzyć się z eksperymentami prowadzonym przez szalonych naukowców. Tajemnica, która ich łączy sprawia, że są gotowi walczyć jedno za drugiego. Na ich ratunek ruszają bohaterzy, którzy ich śledzili. Oboje mają niezwykłe moce.
„Młodzi Tytani. Beast Boy kocha Raven” to ciekawie opowiedziana historia o odkrywaniu tajemnic, wyzwaniach i ucieczce przed zagrożeniem. Kami Garcia snuje lekką i bardzo szybką opowieść o budzących się emocjach. Można by powiedzieć, że są to pociągnięcia urywkami najbardziej znaczących dialogów, dzięki czemu komiks nie jest przegadany i akcja jest bardzo szybka, co świetnie podkreśla tempo wydarzeń, w których biorą udział bohaterzy. Dialogi dopełniają rysunki Gabriela Picolo, w których kładzie nacisk na emocje bohaterów. Tło nie zawsze się pojawia, a jeśli już to w kolejnych odsłonach zanika, aby czytelnik mógł się skupić na tym, co dzieje się między bohaterami. Rysownik w piękny sposób przedstawia emocje (zwłaszcza tęskne spojrzenia).
„Młodzi Tytani. Beast Boy kocha Raven” to słodki dodatek do powieści graficznych „Młodzi Tytani” zapewniających długoletnim miłośnikom Gara i Ravena miłe spotkanie. W opowieści spotkamy również Max i Wilsona, którzy przychodzą z pomocą uwięzionym bohaterom. Podobało mi sią zachowanie równowagi między odkrywaniem postaci i rodzącym się uczuciem, nawiązywaniem relacji. Z jednej strony mamy niezwykłe moce i nietypowe kłopoty, a z drugiej typowe nastoletnie dylematy. Polecam.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz