Etykiety

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Małgorzata Nowodworska "Paparazzi kropka com"


Świat show biznesu nęci. Życie w świetle reflektorów wydaje się atrakcyjne, wygodne i zapewniające dobre zarobki. Sława tworzy pozory lekkości, uwagi wszystkich. Rozrywkowe programy typu talent show były swoistą przepustką do świata gwiazd. Wokalne konkursy pozwalały widzom na zobaczenie osób z różnym poziomem umiejętności muzycznych. Znane konkursy bazowały na opinii jurorów, a w finale oddawały gwiazdy w ręce widzów (to oni mieli podjąć, kto wygrywa). Zwycięstwo zapewniało wydanie płyty i promocję na rynku muzycznym. Właśnie w takiej otoczce toczy się akcja powieści Małgorzaty Nowodworskiej „Paparazzi kropka com”.
Pisarka wprowadza nas do trudnego świata rywalizacji. Patrzymy na to, co dzieje się już od koniec programu. Widzimy sukces młodej kobiety i razem z nią cieszymy się tym jej osiągnięciem. Jesteśmy świadomi jak wiele pracy ją to kosztowało. Utalentowana muzycznie Laura to przeciętna nastolatka, która powoli wchodzi w dorosłość. Wydawałoby się, że to najlepszy moment na karierę i wykorzystanie talentu. Ma szansę na lepszą przyszłość, wspaniałe zarobki. Konkurs angażuje całą rodzinę. Rodzice zawsze ją wspierają, dbają o to, aby na czas docierała na próby, a po wygranej do telewizji na wywiady. Początki kariery mają jednak swoją cenę. Nią jednak bohaterka się nie martwi, bo studia zawsze można troszkę odłożyć. Szybko okazuje się, że to nie najwyższa cena. Są rzeczy ważniejsze, które można stracić przez wścibstwo paparazzi.
Małgorzata Nowodworska snuje pozornie lekką opowieść. Czytelnik jednak szybko odkryje, że to tylko pozory. Do tego widzimy z jak wieloma zwykłymi dylematami ma do czynienia bohaterka. Pojawia się tu pierwsza miłość, rozterki, problemy wynikające z fantazjowania dziennikarzy. Sen o spełnieniu marzeń szybko przeradza się w koszmar, w którym Laura nie ma chwili wytchnienia, bo każdy jej ruch jest kontrolowany i oceniany oraz często błędnie interpretowany. Do tego dochodzi mniejsza ilość czasu dla bliskich oraz kłamstwa w najbliższym gronie. Laura jednak będzie dbała o to, aby więzi nadal trwały. Do tego pojawią się miłosne dylematy, bo chłopak, który jej się podoba jest w związku z dziewczyną, która jest w ciąży. Dokąd zaprowadzą ją kłamstwa bliskich?
„Paparazzi kropka kom” to z jednej strony opowieść o zdradzie, wyzwaniach, uciążliwych dziennikarzach, a z drugiej o pielęgnowaniu relacji z innymi ludźmi, empatii, docenianiu tego, co dają nam inni. Pozornie lekka i niedługa lektura wciąga, a bardzo życiowe zakończenie zdecydowanie zaskakuje czytelnika.
„Paparazzi kropka com” to słodko - gorzka historia przestrzegająca przed zachłyśnięciem się sukcesem oraz uświadamiająca nam, że z boku świat gwiazd może wyglądać ciekawie. Jednak to mogą być tylko pozory, bo bezwzględni fotoreporterzy wywrócą życie do góry nogami. Przy okazji poruszania kolejnych sensacji z życia dziewczyny nie zabraknie pokazania mechanizmu hejtu. Utalentowana nastolatka ufnie wchodzi w świat gwiazd i trudno jej przywyknąć do tego, że teraz każdy jej krok jest obserwowany przez czujny obiektyw aparatu fotograficznego potrafiącego wychwycić najbardziej ciekawe tematy.
Małgorzata Nowodworska porusza wiele ważnych i trudnych tematów. Wchodzimy tu w świat problemów młodzież, widzimy jak sobie z tymi wyzwaniami radzą. Ich świat wcale nie jest prostszy od tego dorosłych. A i rodzice potrafią dostarczyć wielu rozterek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz