Etykiety

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Seria "Pokochaj naturę": "Pająk" i "Biedronka"


Seria „Moje pierwsze bajeczki” z Wydawnictwa Harperkids urzekła dzieci ruchomymi elementami i ciekawymi czytankami, których bohaterzy to kotki, szczeniaczki, pingwiny, samochody, samoloty, traktory, niedźwiadki. Małe zwierzęta i pojazdy zachęcają młodych czytelników do sięgania po teksty. Do tego możliwość zmiany ilustracji przez poruszanie różnych elementów jest strzałem w dziesiątkę, bo lektura przestaje być nudną czytanką, ale staje się zabawką zachęcającą do aktywności, przyglądania się, oglądania świata dostrzegania w nim zmian. Po powodzeniu tej serii nie mogłam przejść obojętnie obok innej, ale bazującej na tej samej zasadzie przyciągania uwagi: „Pokochaj naturę”, w której spotkamy się z motylem, pszczołą, biedronką i pająkiem. Czytanki zabierają nas w świat zwierząt, pozwalają przyjrzeć się im, poznać je lepiej, obalić wiele mitów i oswoić dzieci z nimi. Wiosna to dobry czas, aby sięgnąć po takie książki i przygotować maluchy na kontakt z owadami. W publikacjach tych znajdziemy wiele ciekawostek, a także dowiemy się, w jaki sposób reagują, dlaczego są potrzebne. Do tego ruchome elementy sprawią i piękne ilustracje, że Wasze pociechy będą chętnie sięgać po te kartonowe książki o śliskich stronach.
My sięgamy po tego typu książki, ponieważ moja córka po prostu kocha przyrodę, lubi podglądać otoczenie i lepiej poznawać świat, ale przy okazji bardzo lubi personifikować owo otoczenie. Codzienne spacery inspirują ją do malowania oraz zachęcają do lepszego poznawania świata. Powoli wchodzimy też w świat słowa pisanego i z tego powodu sięgamy po książki mające niewiele tekstu oraz pokazujące to, co jej bliskie. A któż przejdzie obojętnie obok biedronki, pająka, motyla lub pszczoły? Jedna zwierzęta będą wywoływały lęk, inne zachęcały do ganiania ich, brania na ręce. Z publikacji dzieci dowiedzą się, w jaki sposób obchodzić się z owadami.

„Biedronka” kusi swoimi kolorami i prostotą. Kojarzy się z czerwonym owadem w czarne kropki. Ale czy na pewno tylko takie one są? A może mogą być pomarańczowe lub czarne? A co z kropkami? Tylko czarne czy też białe i czerwone? Po zapoznaniu się z bardzo różnorodnym wyglądem i przyczyną takiej kolorystyki dowiemy się czym te owady się żywią, jak się rozmnażają, ja wyglądają larwy. Znajdzie się tu też informacja o sposobach przetrwania zimy. Dowiadujemy się, jakie kwiaty lubią, jak powinien wyglądać ich dom na chłodne dni.

„Pająk” to przede wszystkim opowieść oswajająca, pokazująca, że zwykłe pająki w naszym otoczeniu nie są groźne. Dzieci dowiadują się, jak wyglądają pająki, po co są im włoski na nogach, jak wyglądają gniazda tych owadów, gdzie żyją, czym się żywią, jakie mają zadziwiające nazwy i dlaczego potrafią latać, jakich warunków potrzebują do stworzenia idealnego zimowego domu oraz jak chronić się przed ich obecnością w domu.
„Pokochaj naturę” to seria, którą z powodzeniem można też wykorzystać w terapii. Poza wskazywaniem nazw zwierząt dziecko może mówić, co zmienia się na ilustracji, opowiadać przygody bohaterów, dopasowywać wydrukowane słowa do ilustracji, a wcześniej wskazywać wśród zabawek lub dodatkowych kart, co widzi na ilustracji. Młodsze dzieci mogą też wyszukiwać różne elementy, dzięki czemu będą mogły ćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację. Oczywiście świetnym materiałem terapeutycznym jest też czytanka zabierająca młodych czytelników w świat pozytywnych relacji.
Każda z publikacji z serii „Pokochaj naturę” przemyca nam sporą dawkę wiedzy o otoczeniu. W czasie lektury mamy zachętę, aby wyjść na spacer, przypatrzeć się otoczeniu, zbudować domki dla zwierząt oraz zasiać odpowiednie rośliny. Czytając różne książeczki odkryjemy, że owadów ma podobne upodobania. Plusem tych książeczek jest to, że mają piękne ilustracje, solidne, kartonowe strony i ruchome elementy skutecznie przyciągające uwagę małych czytelników. Zdecydowanie polecam wszystkim małym miłośnikom podglądania przyrody.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz