Etykiety

piątek, 29 kwietnia 2022

Wu Hongbin i Jam Dong "Między nami ząbkami"


Dbanie o zęby to poważna sprawa. Jak to wyjaśnić kilkulatkom i wprowadzić je w świat zdrowego żywienia? Jest na to sposób. I to całkiem przyjemny. Do tego przemycający sporą dawkę wiedzy o naszym ciele z naciskiem na uzębienie i zmiany zachodzące w nim. Wydawnictwo Harperkids wydało świetną książkę Wu Hongbina i Jama Donga „Między nami ząbkami”, dzięki której młodzi czytelnicy lepiej poznają swoje zęby i poważniej będą podchodzić do różnych zabiegów z nimi związanych.
Autorzy zabierają nas do Ząbkowic, czyli miasta pełnym zębów. Tam poznajemy rodzinę Zębickich wyprawiających na świat swojego pierwszego syna Mieczysława. Pomysł z personifikacją zębów jest świetny. Dzieci czytają tę książkę jak przygody o smokach, ale tu mamy sporą dawkę wiedzy, bo w "Między nami ząbkami" dowiadujemy się bardzo wielu ważnych, cennych i ciekawych informacji o zębach i dbaniu o nie. Dowiedzą się, w jaki sposób i kiedy wyrastają u dzieci pierwsze jedynki, a później następne zęby, które pojawiają się dopiero, gdy będą dorośli. Poznają też grupy i przynależne im role. Po kształcie zęba będą w stanie stwierdzić, który należy do określonej i co lubi przeżuwać. Zobaczą jak wygląda zębowa fabryka rozdrabniająca pokarmy, a przy okazji dowiedzą się jak ważne jest przeżuwanie pokarmów. Młodzi czytelnicy zdobędą informację na temat dawnej higieny oraz obecnych sposobów dbania o jamę ustną. Dzieci dostaną wskazówki dotyczące używanych narzędzi. Poznają pokarmy i zachowania szkodzące oraz dowiedzą się, dlaczego wizyty u dentysty są ważne. Sporo miejsca poświęcono sposobom obrony zębów. W szpitalu mogą przyjrzeć się zabiegom leczniczym oraz używanym narzędziom. Poznają ich nazwy i zastosowanie. Poza tym zajrzymy nie tylko w nasze ludzkie paszcze, ale też dowiemy się, które zwierzęta mają najwięcej zębów, jak one są zbudowane. W Ząbkowicach zęby chodzą do szkoły, ale też spędzają wolny czas na zabawie. Tu zdobywają cenną wiedzę. Każdy znajdzie ciekawą informację, którą zainteresuje dziecko. Nawet pojawi się temat dinozaurów i ciekawostka, w jaki sposób one rządziły sobie z zębami. A wszystko to w przyciągających uwagę okienkach i trójwymiarowych konstrukcjach, które oczarują młodych czytelników.
„Między nami ząbkami” ma kolorystykę przypominającą gabinety dentystyczne i jamę ustną. Proste rysunki, pokazanie tych nietypowych bohaterów w różnych sytuacjach oraz dobrze rozplanowane okienka i elementy 3d sprawią, że książka skutecznie przyciągnie uwagę dzieci. Niewielka ilość tekstu serwowana jako pojedyncze informacje sprawiają, że młody czytelnik nie nudzi się w czasie czytania, które jest wędrówką od okienka do okienka. Strony są solidne, kartonowe, a okienka tekturowe. Lektura spodoba się zarówno 2-3 letnim dzieciom, jak i tym starszym, chodzącym już do szkoły, ale unikających dbania o higienę jamy ustnej. Mamy tu świat bliski młodemu czytelnikowi: są przyjęcia, nauka, chodzenie do szkoły, leczenie, profilaktyka, obrona przed groźnymi bakteriami i zabawa w wesołym miasteczku. Dzięki tej publikacji zdobędą wiedzę oraz motywację do dbania o swoje zęby. Do tego książka oswoi młodych czytelników z zabiegami leczniczymi. Autorzy pokazują jak niesamowicie ważne są one i pozwolą dzieciom na przyjrzenie się narzędziom, zrozumienie znaczenia używania ich.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz