Etykiety

wtorek, 5 kwietnia 2022

Sporo zapłaciliśmy za sukcesy Orlenu

Prezesowi Orlenu należą się milionowe wypłaty, bo jak nie nagradzać dobrze zarządzającego człowieka? PKN Orlen w 2021 r. zarobił prawie 11,2 mld zł. Świetna kwota. I wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie fakt, że każdy z nas do tego się przyłożył płacąc za droższe paliwo. Myślicie sobie: jestem cwany, bo nie mam samochodu i nie jeżdżę komunikacją publiczną. Spokojnie, i wy się przyłożyliście robiąc zakupy, bo towar jakoś musiał być przywieziony do sklepu, a przecież nikt z nas nie mieszka na polu, na którym wszystko rośnie. Baa, nawet wtedy sponsorowalibyśmy państwowy koncern, bo raczej trzeba by było obrobić maszynami taką ziemię.
W zarabianiu przez państwowe koncerny nie ma nic złego pod warunkiem, że nie przyczynia się to do ubóstwa obywateli. Droższe paliwa to droższe zakupy, bo żaden przedsiębiorca nie będzie dopłacał. Baa, to mniej wyremontowanych dróg, bo kiedy trzeba wlać więcej paliwa do maszyn to trzeba podać wyższą cenę w czasie przetargu, aby starczyło też na wypłaty dla zatrudnionych ludzi. Wyższe ceny to wstęp do inflacji…
I to jeszcze nie było by takie złe. Zły jest sposób inwestowania zarobionych pieniędzy. Wykupywanie mediów, aby wszędzie dotrzeć z rządową propagandą. I nie ważne jaki rząd rządzi: ważne, że będzie miał narzędzia do szerzenia swojej prawdy objawionej.
Jakby tych rewelacji było mało to powstał projekt, że pisanie o przekrętach rządu będzie traktowane jako terroryzm nieumyślny/ mały terroryzm i tak karany… Podoba Wam się pomysł? To wyobraźcie sobie, że do władzy dochodzi partia, której nie lubicie, bo oszukuje obywateli na każdym kroku, kłamie, że będzie pomagała, a później pomaga bardzo wybiórczo lub wcale, a przy okazji przyczynia się do podnoszenia cen i ta pomoc niestety nie przekłada się na poprawienie sytuacji materialnej potrzebujących, sieje propagandę, wyprzedaje państwowe majątki znajomym i Wy nie możecie o tym nawet napisać. W filozofii nazywa się to lewiatanem totalitarnym.


2 komentarze:

  1. Orlen to spółka skarbu Państwa, nie Narodu. Państwem rządzi wiadomo kto.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spółki Skarbu Państwa należą do narodu, a nie do partii.

      Usuń