Etykiety

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Bożena Bobrzyk-Stokłosa "Niedźwiedzi świat Olmisi" il. Magdalena Babińska


Dorastanie to ciągła nauka wielu cennych umiejętności i mierzenie się z licznymi wyzwaniami, które są pretekstem do uczenia się innych rzeczy niż nam się na pierwszy rzut oka wydaje. Bożena Bobrzyk-Stokłosa uświadamia nam, że rozwój zawsze jest pojęciem bardzo szerokim i obejmującym wiele nieoczywistych aspektów.
„Niedźwiedzi świat Olmisi” to siedem ciepłych opowieści pokazujących nam dylematy, z jakimi mierzy się mała bohaterka, którą poznajemy przy okazji wątpliwości związanych z cechą szczególną. Olmisia ma kilka lat, chodzi do przedszkola i ma specyficzną bliznę, na którą ktoś z rówieśników zwrócił uwagę. Rodzice tłumaczą jej, że każdy jest inny, każdy ma swoje wyjątkowe cechy i nie ma dwóch takich samych misiów. Młodzi słuchacze lub czytelnicy odkryją, że każdy z nas miewa znaki szczególne. Jedne są mniej, inne bardziej widoczne. One nie sprawiają, że jesteśmy lepsi lub gorsi. Ważne, aby akceptować swój wygląd oraz wiedzieć, że on nie wpływa na to jacy jesteśmy, bo jedni mogą mieć blizny, znamiona, plamki, a inni wolniej lub szybciej rosnąć, nosić okulary. Do tego poruszono tu temat samodzielności, przygotowywania się do ruszenia w świat, ale bez nacisku, że trzeba to zrobić już, teraz i z pokazaniem, że takie wyjście pozwala na poznanie drugiej osoby, która będzie nam bliska i z którą będziemy szczęśliwi. Misie muszą same dojrzeć do tej poważnej decyzji, więc nie muszą martwić się na zapas, bo mają sporo czasu na naukę. Olmisia odkrywa też, że czasami zdobywanie nowych umiejętności bywa długie i bolesne, ale to nie znaczy, że musimy się poddawać, bo to, co nas przeraża dla innych może być łatwe, a to, co dla nas jest łatwe może przerażać innych. Mała bohaterka uczy się też, że złe jest śmianie się z cudzych porażek oraz gniewanie z powodu przegranej jest złe, bo nie istotne jest to, jak nam określona czynność wychodzi, ale to, co nam daje, czyli możliwość spędzenia czasu z bliskimi, uczenia się od innych.
Każdą z opowieści poprzedza wyjaśnienie, o czym ona jest. Podobnie jest też w spisie treści, dzięki czemu łatwiej będzie nam sięgać po publikację w przypadku trudniejszych chwil, wykorzystywanie jej jako pomocy terapeutycznej, wsparcia w wyjaśnieniu trudnych tematów oraz nauce akceptacji siebie i innych. Opowieści o Olmisi zabierają nas do świata ciepłych relacji i cierpliwości.
Publikację wzbogacono pięknymi, prostymi ilustracjami Magdaleny Babińskiej. Duża czcionka, niedługie teksty i piękna strona graficzna sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po czytankę. Całość dopełniają zszyte strony i solidna, kartonowa oprawa, dzięki czemu książka jest trwała i estetyczna.
Jest to jedna z tych publikacji, która powinna znaleźć się w gabinecie psychologa dziecięcego, pedagoga i w dziecięcych biblioteczkach, ponieważ poruszane w niej tematy są uniwersalne i chyba każde dziecko musiało zmierzyć się z takimi problemami jak bohaterka. Czytanka terapeutyczna pozwoli na nieco inne spojrzenie na własne problemy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz