Etykiety

czwartek, 28 kwietnia 2022

Cocomelon. To lubię. Samodzielność


Uczenie samodzielności, zachęcanie do niej, wspieranie oraz pokazywanie rytmu dnia jest niesamowicie ważnym zadaniem. Warto wówczas wesprzeć się odpowiednimi lekturami pozwalającymi dzieciom rozwijanie różnych umiejętności, motywującymi do podejmowania kolejnych prób. Takie czytanki nie tylko stają się wskazówkami dla najmłodszych, ale pomogą zobrazować oczekiwania wobec dziecka. Tu z pomocą przychodzi nam ciekawa lektura wykorzystująca animowane teledyski „Cocomelon”. Znani z klipów bohaterzy pojawiają się w książkach i czasopismach adresowanych dla najmłodszych. Dzięki temu poszerzymy słownictwo dzieci, wesprzemy pozytywne skojarzenia z nauką kolejnych umiejętności.
„Samodzielność” to prosta opowieść o małym bohaterze, którzy chwali się swoimi osiągnięciami. Pokazuje, że posiadł umiejętność mycia zębów i cięgle rozwija zdolność nakładania pasty do zębów na szczoteczkę. Tłumaczy, co robi, aby skorzystać z nocnika (przerywa zabawę),dzięki czemu uświadamia młodym czytelnikom, że ta czynność jest ważniejsza. Razem z nim uczymy się dbania o higienę. Stajemy się też świadkami zmagań z ubraniami i młodzi czytelnicy dowiadują się, że warto podjąć ten trud, a czasami warto pozwolić na pomoc, aby ktoś starszy wskazał nam, w jaki sposób robić określoną rzecz. Przy samodzielnym jedzeniu zobaczymy, że ćwiczenie wymaga wielu ćwiczeń i to normalne, że na początku sobie nie radzimy z tym.  Do tego bohater pokazuje małym czytelnikom, że je brokuły i marchewkę. Pojawia się też temat zabawy i bałaganienia, a później sprzątania, bo samodzielna osoba nie wyręcza się innymi po miło spędzonym czasie. Mamy tu też obrazek dziecka samodzielnie jeżdżącego na rowerze, a na koniec mały bohater mówi, że codziennie odkrywa coś czego mógłby się nauczyć.
Lektura bardzo prosta, z ulubionym bohaterem dzieci. Do tego mamy solidne kartonowe bardzo dobrze sklejone karty, dzięki czemu młody czytelnik będzie mógł po nią sięgać bez obaw szybkiego zniszczenia. Prosta kreska, uproszczone ilustracje są jednocześnie ciepłe i słodkie. Ładnie dobrane kolory skutecznie przyciągają wzrok czytelników.
Tę książkę można z powodzeniem wykorzystać też jako wsparcie w terapii. Ma ona spory potencjał i pomaga także dzieciom, które uczą się wolniej oraz nie mają naturalnej potrzeby do poszerzania swojej samodzielności. Dzięki ilustracjom i czytance łatwiej będzie nam swoim pociechom pokazać i wytłumaczyć swojej pociesze, czego od niej oczekujemy. Lektura ta może posłużyć nam jako zwykła czytanka przerywająca czytanie i jednocześnie wspomagać momenty krytyczne, czyli takie, w których dziecko nie chce podejmować prób samodzielnego jedzenia, ubierania się, mycia i biernie czeka na zabiegi rodziców. Cocomelon udostępnia też tematyczne piosenki w internecie i razem z tą czytanką w czasie podejmowania kolejnych prób można włączyć dziecku jedną piosenkę (jedną, a nie godzinę!).
Publikacja zachęca dzieci do myślenia o sobie w pozytywny sposób przez pryzmat zdobywanych umiejętności i uświadamia, że życie to ciągłe uczenie się. Z tego nigdy nie wyrastamy, bo zawsze znajdzie się coś, w czego nie potrafimy.
Mała ilość tekstu sprawia, że nie jest to lektura nudna.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz