Etykiety

niedziela, 17 marca 2024

Karen Romano Young "Antarktyda. Topniejący kontynent"

Antarktyda jest jednym z najsłabiej poznanych, najbardziej niedostępnym i kryjącym najwięcej tajemnic kontynentów. Miejsce, w którym nie powinno być żadnego życia i wydaje się wilgotne (zalegające góry zbitego śniegu) okazuje się być najsuchszym (najmniejsza ilość opadów, bardzo suche powietrze). Ze względu na nieprzyjazne otoczenie bardzo długo kontynent położony najdalej na południe Ziemi był nieznany. Dopiero udoskonalanie statków oraz sprzętu pozwoliło na odkrycie go na początku XIX wieku, a później fascynację tym miejscem i wyścig na znajdujący się tam geograficzny biegun południowy. Do świata tajemnic, ciekawostek oraz odkryć związanych z tym kontynentem zostaniemy wprowadzeni w książce Karen Romaro Young „Antarktyda. Topniejący kontynent”.
Publikacja pełna jest ważnych i ciekawych treści. Mamy tu sporą ilość tekstu, z którego dowiemy się, gdzie dokładnie znajduje się Antarktyda, jak wygląda, w jaki sposób nazywa się różne zjawiska na niej i dookoła niej, jaką powierzchnię ma ten piąty, co do wielkości kontynent, gdzie dokładnie znajdziemy najsuchsze miejsce na świecie, jak podzielona jest na strefy, co wyznacza jej podział geograficzny, jak przebiegały zmiany na nim, dlaczego zamarzła, jak polarna czapla lodowa wpływa na środowisko na całym świecie, z jakimi wyzwaniami musimy się zmierzyć, kiedy chcemy do niego dotrzeć. Nie zabraknie też tematu badań i odkryć naukowych. Pojawią się tu informacje o zmianach klimatycznych na przestrzeni milionów lat. Do tego dojdzie ciekawostka o wulkanach, meteorytach, życiu dookoła. W to wplecione są też ciekawostki jak bardzo nauka i świat naukowy się zmieniał, jak bardzo przemeblowano politykę (powstanie Układu Antarktycznego i jego rozrastanie się), jak wiele osób tam przebywa i z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć, w jaki sposób radzą sobie ze złymi warunkami. Poznamy historie sukcesów i porażek pierwszych odkrywców. Nie zabraknie też tematu gatunków archeonów, bakterii, grzybów, protistów, roślin , zwierząt, których jest tu oraz w okolicy całkiem sporo. Dowiemy się też jak wygląda ochrona przyrody na tym kontynencie i w jego okolicach. Do tego mamy tu całą masą naukowców i ich odkryć, przez które nieco inaczej zaczęliśmy patrzeć na zmiany na naszej planecie oraz lepiej rozumieć historię. Publikacja podsuwa dużą dawkę wiedzy, ale też pobudza wyobraźnię, zachęca do zastanowienia się, co jeszcze może kryć się pod warstwami lodu oraz jak wyglądał świat w czasach, kiedy na tym lądzie żyły dinozaury.
Mojej córce szczególnie podobały się rozkładówki ze zwierzętami, których jest tu bardzo dużo. Mamy tu piękne rysunki i podstawowe informacje. Wśród nich królują pingwiny, foki i wieloryby, którym poświęcono więcej miejsca.
Wielkim plusem jest tu szata graficzna. Zarówno dobre mapki, dołączone ilustracje wizerunków badaczy oraz wkomponowanie w tło obszaru ich zainteresowań. Do tego tekst jest wydrukowany zróżnicowaną czcionką. Ciekawostki wyróżnione, dzięki czemu łatwiej zwrócić na nie uwagę. Całość wydrukowana na bardzo dobrym papierze i oprawiona w solidną, kartonową oprawę. Zdecydowanie fantastyczna książka dla młodych miłośników przyrody.
Zapraszam na stronę wydawcy



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz