Etykiety

czwartek, 7 marca 2024

Octavio Pintos i Martin Ianuuzzi „Jak jedzą zwierzęta” i „Jak śpią zwierzęta”

Zdecydowanie jesteśmy czytelniczkami nastawionymi na poznawanie przyrody, wchodzenie do świata ciekawostek przyrodniczych. Córka uwielbia czytać książki i oglądać filmy pozwalających na poszerzanie wiedzy o różnorodnych istotach. „Jak jedzą zwierzęta” i „Jak śpią zwierzęta” Octavia Pintosa i Martina Ianuuzziego to kolejne lektury, które zdecydowanie przypadły jej do gustu. Obie zdecydowanie przyciągają uwagę prostą szatą graficzną, bardzo dobrze oddanymi realiami oraz ciekawym rozmieszczeniem treści. Do tego zobaczymy, że każda rozkładówka poświęcona jest innemu zwierzęciu. Obie publikacje zawierają po dwadzieścia zwierząt. W każdej są one inne.
„Jak jedzą zwierzęta” wprowadza nas w świat odżywiania. Dowiemy się, że wszystkie organizmy żywe jedzą. Z rozkładówek dowiemy się jak nazywają się zwierzęta, poznamy ich wygląd, przynależność gatunkową, zobaczymy, w jaki sposób pozyskują pokarm, czym się żywią i co piją (jeśli piją). Do tego mamy sporo informacji o występowaniu, statusie ochrony, środowisku naturalnym, rozmnażaniu, wielkości oraz budowie ciała. Bardzo spodobało mi się to, że pokazywane są tu proporcje w odniesieniu do człowieka, dzięki czemu młody czytelnik może sobie wyobrazić, z jak dużym zwierzęciem ma do czynienia. Różnorodność zwierząt pozwala na pokazanie odmiennych sposobów żywienia, różnorodności budowy ciała oraz odmiennych potrzeb. Do tego dowiemy się jak długo żyją różne zwierzęta, zrozumiemy, w jaki sposób życie w stadzie ułatwia im polowanie, jak dużo pokarmu potrzebują, dlaczego czasami poszukują innych źródeł zdobywania składników odżywczych. Publikacja pełna jest różnorodnych ciekawostek. Wiele z nich zaskoczyło mnie. Na przykładzie piranii, komara, sowy, ślimaka, koali, wielbłąda, delfina, węża, tygrysa, pingwina, pająka, meduzy, kolibra, pandy, papugoryby, pelikana, jelenia, mrówkojada, strusia i hieny zobaczymy jak bardzo zróżnicowana może być dieta, sposób pobierania pokarmu, budowa otworów gębowych, zapotrzebowanie energetyczne.
„Jak śpią zwierzęta” to kolejne spotkanie ze światem przyrody. Tym razem przyglądamy się różnym sposobom odpoczywania. Zobaczymy jak bardzo różnorodne potrzeby mają zwierzęta. Tak jak w książce poświęconej odżywianiu dzięki tej także zdobędziemy wiedzę o wielkości, występowaniu, budowie ciała, długości życia, odżywianiu, siedliskach. Tym razem zamiast przyglądać się sposobom zdobywania jedzenia mamy informacje dotyczące spania, czyli w jakich pozycjach i porach doby jest czas na odpoczynek oraz jak on przebiega. Dowiemy się, ile czasu różne zwierzęta poświęcają na sen, jak działa wówczas ich mózg, jak radzą sobie z koniecznością czuwania, w jaki sposób zapewniają sobie odpoczynek. Na przykładzie: ośmiornicy, pszczół, mrówek, rekinów, koników morskich, rzekotek (żab) motyli, flamingów, krokodyli, nietoperzy, tukanów, jeżyków, leniwców, goryli, żyraf, kaszalotów, niedźwiedzi, słoni, lwów, kangurów dowiemy się, że sen zależny jest od wielu czynników, wygląda bardzo różnorodnie, a spanie polega na wyłączeniu zmysłów i braku aktywności fizycznej.
Obie publikacje wydano w solidnej, kartonowej oprawie. Na bardzo dobrze zszytym bardzo dobrej jakości papieru znajdziemy piękne ilustracje ze szczegółowymi opisami. Tekstu jest tu niewiele. Do tego napisany prostą, bezszeryfową czcionką, dzięki czemu łatwiej i przyjemniej czyta się lekturę. Wiele informacji jest tu przemycanych za pomocą ilustracji, które sprawiają, że lektura jest przyjemna dla oka, przejrzysta, przyciągająca dziecięcy wzrok, pozwoli młodemu czytelnikowi nieco dłużej skupić się na lekturze. Jedno i kilkuzdaniowe informacje podsuwają sporą dawkę wiedzy o naszym otoczeniu. Mamy tu też świetny dobór zwierząt. Każde nieco inaczej je, potrzebuje innych składników i pozyskuje je w innym celu, mamy różne sposoby odpoczywania. Zawsze na plan pierwszy wysuwa się określone zwierzę z całym mnóstwem cech. Spanie i odżywianie są tu pokazane w kontekście potrzeb życiowych, uświadomienia jak ważnym elementem życia one są i w przypadku różnych istot mogą wyglądać nieco inaczej, jak wygląda zróżnicowanie ilości snu w zależności od tego, czy zwierzę jest roślinożerne, mięsożerne czy wszystkożerne oraz jakiej jest wielkości. Zobaczymy też w jaki sposób regenerują się organizmy zaprezentowanych gatunków. Każda z publikacji posiada też wprowadzenie i podsumowanie. Będą to świetne książki dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego.
Zapraszam na stronę wydawcy






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz