Etykiety

sobota, 8 sierpnia 2020

Wasza postawa jest ważnaLudzie udostępniający homofobiczne lub ksenofobiczne memy z pytaniem "Kto jest prawdziwym Polakiem/ mężczyzną/ kobietą/ człowiekiem?", a później wmawiający rozmówcy, że jest przewrażliwiony wcale nie mają dobrych intencji. Samo szukanie odpowiedzi na to, kogo możemy nazwać Polakiem, czy człowiekiem to sygnał, że każdy, kto myśli inaczej jest przedmiotem.
Miałam taką przygodę kilka lat temu. Pewna pisarka ciągle na swoim profilu zadawała takie pytania. Pewnego dnia udostępniła zdjęcie człowieka z podpisem "To g*wno nie powinno chodzić po świecie".
Od dwóch dni kolejny ortodoks uaktywnił się z takimi treściami, bo przecież zabawny jest żart, że jeśli mysz urodziła się w stajni to jest koniem. Szkoda, że on nie został łóżkiem szpitalnym...
Nie zaskakuje mnie to, bo od czasu do czasu ktoś tam musi wypłynąć z takim syfem. Zaskakuje mnie poklask pod memami. Nawoływanie do wieszania tęczowych flag na meczetach.
Muzułmanów w Polsce mamy sporo. Mieszkają tu od kilku wieków. Kto zgłębiał historię ten wie, że świetnie się zaaklimatyzowali i nie stwarzają problemu. Kiedy chcą budować meczet lokalne społeczności im przeszkadzają. Dlatego takich budynków w Polsce jest niewiele. Niewielu przywódców religijnych wypowiada się też medialnie. Za to od kilku lat nasze władze idące z Kościołem ramię w ramię zadają pytanie: "Kto jest człowiekiem/ prawdziwym Polakiem?". To nie religia nakłania kogoś do wieszania flag tylko namawianie do wykluczania.
Rozmawiałam dziś z paroma homoseksualnymi katolikami. Każde pytanie o to, czy są ludźmi sprawia, że boją się, czują się wykluczeni przez własną wspólnotę, której dają wiele, bo nie mają rodzin (własnych dzieci), więc mają czas na działania społeczne.
Wierzycie? Kościół jest dla Was ważny? To piszcie listy do swoich przedstawicieli, tłumaczcie im, że Kościół nie powinien wykluczać tylko jednać. Inaczej za chwilę będą kolejni wrogowie. Mogę to być ja, mogą to być osoby niepełnosprawne, mogą być chude lub otyłe, możesz to być Ty za cokolwiek. Każdy pretekst do wykluczenia dobry.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza