Etykiety

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Poznaj swój układ pokarmowy. Książka dla dzieci

Premiera: 2 września!
Człowiek to absolutnie najbardziej fascynująca istota. No, może troszkę przesadziłam, bo tak naprawdę wszystko, co żyje jest intrygujące. Jednak w nas ludziach jest coś, co odróżnia nas od innych istot: jest to umiejętność myślenia i przekazywania wiedzy. Pomysłowość pisarzy i naukowców bywa zaskakująca. I tak właśnie jest przypadku „Książki o kupie”. Jeśli myślicie, że będzie to kolekcja tego, co wydalamy to tylko częściowo macie rację, ponieważ w tej książce kupę potraktowano, jako pretekst do podróży przez ludzki układ pokarmowy, czyli coś niesamowicie ważnego dla każdego z nas, coś, co wpływa na nas bardziej niż przypuszczamy. Od czasów ukazania się książki Giulii Enders „Historia wewnętrzna” oraz atlasu Joanny Kończak i Nikoli Kucharskiej „Jak to działa? Ciało człowieka” szukałam publikacji, która poza pokazaniem pomogłaby mi w równie interesujący sposób opowiedzieć córce o układzie pokarmowym i jego tajnikach. I myślę, że trafiłam dobrze.

„Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy” autorstwa Milandy Rezkowej, Lukaša Urbanka i Jakuba Kašy to historia wędrującej przez układ pokarmowy czekoladowej pastylki. Akcja zaczyna się w opakowaniu cukierków skąd nasz bohater zostaje zabrany i włożony do ust. Od tej chwili zostaje poddawany ciągłym przemianom oraz poznaje nowych przyjaciół. Odkrywa jaki wpływ maj na niego ślina, kwasy żołądkowe, bakterie, enzymy, sok trzustkowy, wirusy. Młody czytelnik dowiaduje się w jaki sposób każdy element układu pokarmowego bierze udział w całkowitym wykorzystaniu tego, co zjadamy, w jaki sposób pokarm jest przemieszczany, dlaczego dokładne gryzienie ma bardzo duże znaczenie, jak przełyk przemieszcza pokarm, skąd biorą się beki i bąki, dlaczego żołądek musi wszystko rozpuścić nim przekaże dalej i jak duże znaczenie ma określona budowa jelit oraz to, jakie bakterie je zamieszkują. Na samym końcu znajdziemy informację o tym, jak wszystko w przyrodzie krąży.

Autorzy książki wykazali się sporą pomysłowością. „Książka o kupie” to historia na wzór powieści traperskich, w których bohaterzy po przebyciu określonego odcinka drogi przechodzą przez kolejne obszary wtajemniczenia. Tu Mała Wielka Kupa dzieli się swoimi składnikami odżywczymi z poszczególnymi częściami układu pokarmowego i doświadcza jak przebiega droga przez układ pokarmowy. Mała pastylka przechodzi kolejne przemiany: staje się płynna, by a końcu znowu stać się twarda i opuścić ludzki organizm spostrzegany jako wielka, wspaniała i mądra siła rządząca losem takich bohaterów jak kawałek bułki czy cukierki czekoladowe. Młodzi czytelnicy poznają takie nazwy jak: jama ustna, migdałki, przełyk, żołądek, dwunastnica, jelito cienkie, jelito grube i zwieracze odbytu. Na początku i końcu książki znajdziemy przemawiającą do wyobraźni czytelników mapę, która ułatwi zapamiętywanie tego, co dzieje się w poszczególnych częściach ludzkiego układu pokarmowego.

Poza pomysłowym tekstem w publikacji znajdziemy proste rysunki oraz komiksy. Bardzo prosta kreska, minimum kolorów i dużo treści. Całość oprawiono w solidną, kartonową okładkę oraz bardzo dobrze zszyto strony, dzięki czemu będzie to książka, po którą może sięgnąć wielu czytelników. „Książka o kupie” to doskonały wstęp do nauki biologii, wprowadzenia dziecka w świat zawiłości naszego organizmu. Lektura powinna zainteresować przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Będzie świetną pomocą naukową pomagającą zapamiętani wszystkich dziwnych nazw określonych narządów i ich funkcji. Zdecydowanie polecam.

Zapraszam na stronę wydawcy 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza