Etykiety

niedziela, 21 listopada 2021

Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 76: spotkanie z MAŁGORZATĄ GWIAZDĄ-ELMERYCH


25 listopada 2021 (czwartek), godzina 19.00

Małgorzata Gwiazda-Elmerych „Zapojutrze”

Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 76

spotkanie z MAŁGORZATĄ GWIAZDĄ-ELMERYCH / promocja powieści „Zapojutrze”

prowadzenie: Damian Romaniak


„Zapojutrze”

„Zapojutrze” to powieść odważna, szokująca, brutalna, która na długo pozostaje w pamięci. O przemocy mężczyzn wobec kobiet napisano wiele, jednak Małgorzata Gwiazda-Elmerych nie zważając na obyczajowe tabu, pokazuje drugą, ukrywaną stronę medalu i bez żadnego znieczulenia obnaża okrucieństwo kobiet w stosunku do partnerów oraz dzieci, które stają się pionkami w grze dorosłych. Jest to również oskarżenie polskich sądów, w których mężczyzna podczas rozpraw rozwodowych nie ma nic do powiedzenia, jest bezradną, zagubioną i pogrążoną w rozpaczy jednostką, a kobieta (jaka by nie była) w sprawie opieki nad potomstwem zawsze wygrywa. Autorka z reporterską dokładnością pokazuje niezaleczone traumy z dzieciństwa, które rzutują na dorosłe życie. „Zapojutrze” to wnikliwe studium psychologiczne, gdzie pojawiają się schizofrenia, depresja, nerwica natręctw, pedofilia oraz wszechobecne ataki panicznego lęku, a dom, który ma być przestrzenią spokoju i bezpieczeństwa, staje się swoją diabelską karykaturą. Obraz przedstawionego toksycznego związku przeraża, ale też skłania do głębokiej refleksji nad istotą oraz sensem współczesnych relacji damsko-męskich [Damian Romaniak].

 

współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

 

 

Małgorzata Gwiazda-Elmerych (ur. w 1967 r. w Międzyzdrojach) – dziennikarka, pisarka, coach. Związana z telewizją, radiem i prasą (TVP Szczecin, TVN, TVN 24, „Dziennik”, „Focus historia”), autorka reportaży o tematyce społecznej. Laureatka Nagrody Prix Circom Regional 2001 za najlepszy program informacyjny „Nareszcie sobota”; Publicysta Roku 2001. Wydała powieści: „...nie-całkiem dobra kobieta” (2010), „Toto” (FORMA 2014), „Zapojutrze” (DK „13 Muz” / FORMA 2014), poradnik: „Instrukcja obsługi matki” (2017) oraz reportaże: „Czy Bóg tutaj” (FORMA 2018). Jej opowiadanie znalazło się w antologii współczesnych polskich opowiadań: „2017” (FORMA 2017).

wstęp wolny

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz