Etykiety

sobota, 11 grudnia 2021

Amanda Wood, Mike Jolley "Świat człowieka" il. Andrés Lozano


Wydawnictwo Nasza Księgarnia jest jednym z tych, które uczą i bawią. Piękne ilustracje, ciekawe informacja ze świata przyrody i kultury sprawiają, że młodzi czytelnicy naprawdę bardzo chętnie sięgają po ich publikacje dostosowane do wieku i dojrzałości intelektualnej czytelników. Z jednej strony wiele tematów, a z drugiej minimalizm pozwalający rozbudzić ciekawość oraz przyswojenie sobie informacji, które powinien wiedzieć każdy absolwent szkoły podstawowej. Do tego zawsze wszystko podane w bardzo przejrzystej wersji, ułożonej logicznie, pozwalającej na szersze spojrzenie i analizę treści. Widać, że autorzy za główny cel stawiają sobie podsycanie dziecięcej otwartości i chęci wyjaśniania zagadek świata, poszukiwania odpowiedzi w książkach i otoczeniu, uważniejszego przyglądania się otoczeniu, większej aktywności w czasie wypraw, uzupełniania braków w wiedzy, uświadamiania sobie powiązań między poszczególnymi elementami fauny i flory, źródłom różnych elementom istniejącym w naszej kulturze. A wszystko w taki sposób, aby opowieść była bardzie interesująca od bajek. I tak właśnie jest w kolejnej książce „Świat człowieka” autorstwa Amandy Wood i Mike’a Jolley’a znanych nam ze „Świata przyrody”, publikacji, która podbiła dziecięce i młodzieżowe serca. A wszystko dzięki temu, że publikacja jest bardzo przejrzysta i pozwala na wybiórczą lekturę, czyli sięganie po tematy, które w danym momencie nas interesują, czyli jest to lektura na wiele lat szkolnej edukacji. Każdy rodzaj informacji wyróżniono tu innym kolorem, aby czytelnik mógł łatwo odnaleźć się w treści i szybko znaleźć interesujący go materiał oraz poszerzać wiedzę o pokrewną tematykę.
„Jeśli sprawdzisz w słowniku znaczenie słowa »ciekawość« - czytamy we wstępie — znajdziesz wyjaśnienie w rodzaju: 'pragnienie wiedzy lub nauczenia się nowych rzeczy'. Brzmi banalnie, ale w istocie to jedna z najważniejszych cech, dzięki którym powstała historia ludzkości. Ciekawość i inteligencja doprowadziły nas od naszych zbieracko-łowieckich początków do punktu, w którym znajdujemy się dzisiaj”.
Amanda Wood i Mike Jolley stworzyli ciekawe kompendium cudów natury. Tym razem przyszedł czas na „Świat człowieka” i muszę przyznać, że po raz kolejny nie zawiodłyśmy się. Na początku tradycyjnie wchodzimy w świat podstawowych zagadnień, rozszerzając materiał o ciekawostki dotyczące początków ludzkości. Obserwujemy ewolucję ciała, ale też i sposobów pozyskiwania żywności. Dowiemy się, kiedy powstało rolnictwo, pismo, prześledzimy dzieje mody, biżuterii, sztuki, architektury, sposobów organizowania społeczeństw, wynalazków ułatwiających życie, wojen, medycyny, sportu i wiele innych elementów kultury. Zakres poruszanych przez autorów zagadnień jest naprawdę szeroki i interesujący. Do tego tematy opracowane w taki sposób, że wcale nie trzeba czytać tej książki od deski do deski tylko podążanie za informacjami, które właśnie nas zainteresowały. Zwłaszcza, że autorzy odsyłają nas na dalsze strony, na których je znajdziemy.
Warstwa graficzna jest tu równie imponująca i przyciągająca uwagę jak w „Świecie przyrody”. Nawet proste ryciny odzwierciedlające ewolucję i kolejne gatunki homoidów została zaprezentowana nieszablonowo.
Książka  (podobnie jak „Świat przyrody”) przeznaczona jest dla czytelników powyżej 9 roku życia, ale myślę, że wszystko zależy od indywidualnych umiejętności oraz zainteresowań. Niesamowita ilość ilustracji Owena Davey’a przeważających nad tekstem o bardzo małej czcionce sprawia, że młodsi czytelnicy mogą skupiać się na stronie wizualnej. Piękne, barwne strony bardzo dobrze zszyto i oprawiono w solidną, tekturową okładkę, dzięki czemu ta bogata w informacje książka posłuży dzieciom dłużej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz