Etykiety

czwartek, 2 grudnia 2021

"Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć"


Pewnie już zauważyliście, że książki pełne ciekawostek cieszą się w naszym domu dużym powodzeniem. Powód jest prosty: córka bardzo lubi dowiadywać się nowych rzeczy o świecie. Sama nie potrafi zadawać pytań, więc bazuje na tym, co podsuwają jej autorzy. A na tych zdecydowanie można polegać, bo każda książka popularnonaukowa to kolejne nowości, ale też utrwalanie zdobytej wiedzy tylko w innej formie, odmiennej odsłonie oraz możliwość przekonania, że to już się wie. Uwielbiam, kiedy w czasie lektury Ola kiwa głową i mówi „uhm” lub „tak” świadczące o tym, że pamięta takie informacje. W przypadku takich lektur zawsze zaskoczeniem jest dla mnie to jak wiele z czytania pozostaje w jej głowie. I właśnie z tego powodu sięgamy po kolejne i kolejne książki, bo właśnie w ten sposób mogę przybliżyć jej wiedzę, którą powinna posiadać. I tym sposobem naszą kolejną lekturą stała się książka „Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć” wydanej przez Wydawnictwo Jedność.
Na początek poznajemy tu nasze najbliższe otoczenie, czy Układ Słoneczny, zobaczymy, w jaki sposób działa pole magnetyczne naszej gwiazdy, jak szybko poruszamy się w czasie ruchu obrotowego i kołowego Ziemi. Nie zabraknie porównania wielkości planet, poznanie ich temperatur, teorii na temat powstania Księżyca, informacji o planetoidach,  a także planecie chroniącej Ziemię przez niebezpiecznymi kometami. Pojawia się tez temat życia pozaziemskiego, funkcjonowania naszego ciała, zapachu Układu Słonecznego, mutacji DNA pod wpływem podróży w kosmos, wpływu przebywania na orbicie okołoziemskiej na czas, poziomu obecnej technologii. Przy okazji poznamy ważnych programistów, dzięki którym loty w kosmos były możliwe. Dowiemy się też o pomnikach pozostawionych w kosmosie, próbie nawiązania kontaktu z kosmitami, problemów wynikających z jedzeniem w kosmosie, strachu przed chorobami przywożonymi z takich dalekich podróży, sposobach oglądania początków powstawania Wszechświata. Pojawią się też zwierzęta wysyłane na misje, problem zdobywania informacji o teraźniejszym stanie kosmosu, sposoby narodzin gwiazd. Dużo informacji? A to nawet nie połowa!
Każdemu tematowi poświęcono dwie sąsiadujące strony, ale jeśli myślicie, że publikacja ma 202 strony to niestety nie, ponieważ niektóre cyfry pominięto z bardzo prostego powodu: na podwójnej stronie pod jednym hasłem kryły się dwa fakty, bo drugi wynikał z pierwszego. I w ten sposób niby zniknęło nam parę faktów, ale jednocześnie dobrze schowały się przy innych.
Plusem tej publikacji jest to, że nie trzeba czytać jej całej ani też w przewidzianej przez autorów i wydawcę kolejności. Można sięgać po nią na wyrywki, czytać tylko jeden dymek z informacją, ale zapewniam Was, że są one tak podane, że naprawdę trudno będzie się oderwać, bo tu nie ma nudnej nauki (zresztą nauka nie jest nudna) tylko naprawdę ciekawe informacje podane w przystępny i interesujący sposób. Do tego całość wzbogacona licznymi zdjęciami i rysunkami, które oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Uważam, że to publikacja nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z Kosmosem i potrzebuje przypomnieć sobie całe mnóstwo podstawowych informacji ze szkoły bez sięgania po nudne podręczniki. Solidna oprawa, śliskie strony oraz dobrze zszyte kartki dopełniają całość i dzięki temu książka jest trwała i estetyczna. Zdecydowanie polecam.

1 komentarz: