Etykiety

niedziela, 26 grudnia 2021

Anna Ficek "Obiecaj, że mnie kiedyś odnajdziesz" - cytaty


„Życie jest jak otwarcie i zamknięcie drzwi. Niepotrzebnie ciągle czegoś oczekujemy. I tak przyjdzie i zakończy się szybciej, niż można sobie wyobrazić”.
„Młody Polak wielokrotnie zastanawiał się, jak naród, obok którego się wychowywał, nacja, którą uważał za niezwykle inteligentną… Jak mogli uwierzyć w te kłamstwa Hitlera?”
„Wiele rzeczy jest piękniejszych w naszych snach”.
„-Nie szukaj usprawiedliwienia swoich błędów, bo go zwyczajnie nie znajdziesz.
-Tato, ludzie cały czas się usprawiedliwiają. – Uśmiechnął się lekko.
-Nie ludzie. To diabeł ich usprawiedliwia. Chce, aby myśleli, że wcale tych błędów nie popełnili, a przecież jesteśmy pełni błędnego myślenia bądź działania. Na tym to polega. Uczymy się na błędach, Alek. Myślisz, że to, że ktoś się zacznie usprawiedliwiać, sprawi, że poczuje się mniej winny?
-Zagłusza tylko swoje sumienie…
-Właśnie tak. Poza tym to, co tobie wydaje się błędem, dla mnie nim nie jest”.
„Wiesz, że granica pomiędzy dobrem a złem jest bardzo cienka. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nic nie jest stuprocentowo złe bądź dobre. To, co uważamy za dobre, jest po prostu stosowne w danej sytuacji”.
„To, czy ktoś jest wybrańcem, pozostawmy do rozstrzygnięcia Bogu. Potęga nie polega na wybijaniu inteligencji i traktowaniu ludzi, jakby byli warci mniej niż pasożyty”.
„Nie można określać ludzi przez pryzmat ich pochodzenia”.
„Podziały są jedynie w naszych sercach i umysłach”.
„Można wybaczyć bardzo wiele, ale nie zapomnieć. Nie można zapomnieć. Im bardziej chcemy komuś wybaczyć, tym bardziej zapisuje się to w naszej pamięci”.
„Musisz wiedzieć, że nami wszystkimi kieruje władza. Ludzie postawieni gdzieś wysoko. I czasami musimy ich słuchać, a oni wydają polecenia w mgnieniu oka, bo sami nie brudzą sobie rąk. I na tym polega niesprawiedliwość”.
„Czasem nawet nie wiemy, kto albo co dodaje nam skrzydeł”.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz