Etykiety

środa, 1 grudnia 2021

Gabriella Mitrov "Konie. Mój pierwszy podręcznik"


Konie to majestatyczne zwierzęta, które od jakiegoś czasu towarzyszą naszemu życiu. A wszystko za sprawą hipoterapii. Razem z terapią przyszedł czas na szereg lektur wprowadzających nas w świat tych pomocników. Jedną z takich publikacji jest właśnie książka „Konie. Mój pierwszy podręcznik” autorstwa Gabielli Mitrov. Wydany przez Wydawnictwo Jedność poradnik to pewnego rodzaju kompromis między czytanką, a ćwiczeniami i pamiętnikiem oraz zbiorem podstawowych informacji o zwierzętach. Dzięki pustym miejscom nasze pociechy mogą utrwalać własne wspomnienia, ale nie tylko one mogą sięgnąć po tę książkę. Uważam, że jest to świetny wstęp dla każdego, kto właśnie zaczął swoją przygodę z jeździectwem. Tu znajdzie naprawdę cenne informacje pozwalające lepiej odnaleźć się w stajni.
Na początku poznamy budowę konia. Niby każdy wie jak on wygląda, ale czy potrafimy nazwać poszczególne części jego ciała? To już niekoniecznie. Z pomocą przyjdzie nam książka, w której mamy fachowe słownictwo. Dalej poznamy sprzęt dla konia i jeźdźca. Kiedy już zdobędziemy te podstawowe informacje poznamy role jakie pełnią te zwierzęta w ludzkim życiu, hierarchię obowiązującą w stadzie, typy koni, a także zasady bezpiecznego zachowania, umaszczenie, sposoby nawiązywania więzi. Znajdują się tu też informacje o zmysłach, na których polega koń, ulubionych pokarmach, diecie, smakołykach, którymi można nagradzać swojego zwierzaka oraz cenna wiedza na temat roślin przed którymi należy je chronić. Są tu też ciekawostki o zachowaniach, poruszaniu się, sposobach ochrony kopyt i stawów, pielęgnacji, osobowości oraz rolach, jakie pełnią w ludzkim świecie. Dowiadujemy się, że konie też miewają lepsze i gorsze dni, jednych lubią bardziej innych mnie. Miłośnicy dostaną wskazówki, w jakich popularnych filmach znajdą konie. Do tego są tu też dokładnie opisane ćwiczenia, czyli wszystko to, co robi się w czasie nauki jazdy konnej i hipoterapii. Autorka zachęca do pomagania w stajni. Pokazuje, że jeździectwo to nie tylko ujeżdżanie konia, ale też całokształt zabiegów, nawiązywanie relacji ze zwierzęciem, poszerzanie własnych umiejętności trzymania się w siodle, panowania nad koniem, aby w końcu móc wyruszyć z nim w teren, na zawody lub pokazy. Odkryjemy też, że istnieje coś takiego jak końska i jeździecka moda.
Śliskie strony pełne rysunków i zdjęć doskonale przyciągają dziecięcą uwagę. Do tego dobrze zszyte kartki oprawione w solidną, kartonową okładkę sprawiają, że publikacja jest estetyczna i trwała. Prosty, przystępny i jednocześnie fachowy język sprawi, że każdy czytelnik zdobędzie podstawową wiedzę zawiązaną z końmi. Będzie to też ciekawa zachęta do ćwiczeń. Zdecydowanie polecam.1 komentarz:

  1. książka bardzo przydatna dla fanów jazdy konnej. Ja mam w planach książkę "Będziesz serca biciem", myślę, że to będzie ciekawa lektura:)

    OdpowiedzUsuń